Jak dwie krople wody! Dlaczego dzieci podobne do ojców mają lepiej?

Reklama

wt., 09/06/2016 - 14:19 -- koscielniakk

Do mamy! Do taty! Nie! do kuzynki dziadka! Zaraz po narodzinach cała rodzina prześciga się w wymyślaniu osób, do których podobne jest twoje dziecko. Ty natomiast podobieństwa albo wcale nie widzisz, albo z grzeczności odpowiadasz, że najbardziej to chyba do babci. Istnieje jednak powód, dla którego warto przyznać, że mały jest bardziej podobny do taty.

Wśród całej tej fali zachwytów, na temat genetycznego podobieństwa do każdego z członków rodziny, najczęściej natrafisz na zdanie, że twój maluch to wykapany ojciec. "Normalnie jota w jotę! No syna to on się nie wyprze!"I choć mówi się to zwykle w żartach, to gdybyś zerknęła w tym momencie na swojego partnera, zobaczyłabyś, jak na jego twarzy pojawia się ulga.

 

Czy to na pewno moje?

Mimo że żaden z nich się do tego nie przyzna, na wieść o dziecku, gdzieś w środku każdego faceta, pojawia się pytanie: Czy to na pewno moje? Zanim jednak srogo ich za to skarcimy, spójrzmy prawdzie w oczy. Podczas gdy my nie mamy żadnych wątpliwości, co do tego, czy jesteśmy rodzonymi matkami naszych dzieci (chodź zdarzają się przypadki, w których i to nie jest tak pewne), nasi partnerzy takiej pewności mieć już nie mogą. Podświadomie wypracowaliśmy więc sobie szereg sposobów na utwierdzanie ich w przekonaniu, o autentycznym ojcostwie.

 

Raz mama, raz tata

W ciągu pierwszych kilku miesięcy dziecko ciągle się zmienia. Poza zmianami, które dzieją się w środku jego organizmu i dotyczą głównie intensywnego rozwoju czynności życiowych, pojawiają się także te, które możemy zaobserwować gołym okiem. Najlepiej widzi to właśnie nasza rodzina, kiedy przynajmniej raz na tydzień wpada do nas w odwiedziny. Dowiadujesz się wtedy, że teraz to małemu najbliżej jest do ciebie, a za tydzień podobny jest już zupełnie do nikogo. Istnieją jednak badania, które dowodzą że większość dzieci zaraz po urodzeniu bardziej podobna jest do swoich ojców. Dlaczego?

 

Pomocna Matka Natura

Ewolucyjne wytłumaczenie na to jest takie, że ojcowie muszą zobaczyć swoje odbicie w dziecku, aby go nie odrzucić. Co więcej udowodniono także, że im bardziej tata przekonany jest o swoim udziale, w procesie stworzenia nowego potomka, tym bardziej angażuje się w opiekę nad nim. Dzieci z rodzin, w których wykazano takie podobieństwo podobno były też zdrowsze, lepiej traktowane i miały ogólnie lepsze warunki do życia.

Karolina Krause

Polub Plportal.pl:

Reklama