Jak zapobiec zazdrości o brata?

Reklama

wt., 06/25/2019 - 15:48 -- koscielniakk

Zazdrość wśród rodzeństwa jest dość powszechna i stanowi wyzwanie dla rodziców. Kiedy brat się urodził, część zainteresowania okazywanego dziecku zaczęła być pokazywana bratu. Psychiatra / Psychoterapeuta Asst. Dr hab. Dr. Rıdvan Üney udzielił informacji na ten temat.

Dziecko boi się utraty miłości rodziców, co czyni go zazdrosnym o brata. Prawie każde dziecko jest trochę zazdrosne o swoje rodzeństwo. Ważny jest tutaj poziom tej zazdrości.

Maluch zazdrosny o swojego brata, mógłby go  skrzywdzić niż poprosić aby odszedł. Może zachowywać się infantylnie, na przykład ssać palce. Może odmówić jedzenia lub spania, złościć się i częściej płakać. Co należy zrobić, aby zminimalizować zazdrość siostry; - Najpierw przygotuj dziecko na narodziny brata. Powiedz dziecku, że urodzi się podczas ciąży matki. Wyjaśnij, że kiedy przyjdzie na świat, będzie potrzebować opieki.

- Nie zmieniaj codziennego życia dziecka w domu za bardzo, jeżeli jest to możliwe. Widząc, że większość rzeczy w życiu się nie zmieni, pomoże to dziecku poczuć się bezpieczniej. Jeśli musisz dokonać zmiany, zrób to przed nadejściem rodzeństwa. Dokonuj zmian przed narodzinami dziecka, takich jak jedzenie, ubieranie się, przyzwyczajenie się do snu samemu lub kiedy dziecko zaczyna przedszkole.

- Podczas ciąży matki ojciec może stopniowo przejmować większą odpowiedzialność za sprawy związane z opieką nad dzieckiem, na przykład mycie, spanie, zabieranie dziecka do parku. W ten sposób dziecko nie doświadcza nagłej zmiany wraz z narodzinami brata. - Poproś o opinię dziecka przy zakupie ubrań i zabawek dla swojego nowonarodzonego brata.

- Po narodzinach dziecka staraj się spędzać jak najwięcej czasu z pierworodnym. Podziel opiekę między ciebie i twoich rodziców. - Niech twoje dziecko pomoże nowonarodzonemu bratu. Daj mu małe zadania. Gratuluj udzielonej pomocy. - Nie traktuj dziecka inaczej niż normalnie. Nie rozpieszczaj go zabawkami itp.

- Nie przesadzaj, jeśli dziecko skrzywdzi brata. Powstrzymaj starszego i spokojnie go odsuń. - Przyjmij uczucia dziecka do brata. Nie krytykuj ani nie karz dziecka za zazdrość. - Nie porównuj rodzeństwa.

- Nie bierz stron w konflikcie między rodzeństwem. Nie próbuj decydować, kto ma rację. Poprowadź ich, aby sami rozwiązali problem. - Jeśli dwaj bracia kłócą się, poczekaj, aż dyskusja zakończy się bez interwencji. Jeśli zachowują się gwałtownie, karz im stać w oddzielnych miejscach, aż się uspokoją.

- Każde dziecko musi mieć własne rzeczy osobiste i zabawki, nie musi dzielić się nimi z bratem. - Nie proś starszego dziecka, żeby zajmował się swoim bratem. Słowa takie jak „Jesteś starszy, jest za mały, poradzisz sobie” jeszcze bardziej zwiększą zazdrość.

- Nie krytykuj infantylnych zachowań, takich jak mowa, ssanie palców po narodzinach brata.

- Pozostawanie bez rodziców w tym okresie może sprawić, że dzieci będą się martwić. Z tego powodu nie zostawiaj ich poza domem zbyt długo. 

Autor: 
Izabela Szkatuła
Źródło: 

millyjet.com.tr

Polub Plportal.pl:

Reklama