Nastolatki & Binge Drinking (przyp. tłum.: picie alkoholu na akord)- młodzież pije za dużo alkoholu

Reklama

wt., 08/29/2017 - 19:53 -- koscielniakk

Piwo, wódka i inne alkohole- według badań przeprowadzonych przez DAK (przyp. tłum.: kasa chorych-niemieckie ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników) 43% uczniów przynajmniej raz w miesiącu pije możliwie jak najwięcej alkoholu w krótkim czasie, by doprowadzić się do upojenia.

W trakcie takiego spożycia alkoholu młodzież wypija przynajmniej 5 kufli/ szklanek piwa, kieliszków wódki lub alhoholi mieszanych jeden za drugim. Jak pokazuje badanie DAK na temat konsumpcji alkoholu wśród młodzieży, w ten sposób upija się 43% uczniów przynajmniej raz w miesiącu, 1/3 z nich nawet trzy razy czy więcej. Ankietowano ponad 4000 dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat.

 

Alkohol jest normalną częścią dnia

Najwcześniej konsumpcja alkoholu zaczyna się od 12 lat, ponad połowa młodzieży do 13 roku życia już spożywała alkohol. Ponad 1/3 sięga nawet regularnie po alkohol, co oznacza, że spożywa przynajmniej raz w tygodniu piwo czy wino. Jeśli chodzi o wybór napoju alkoholowego, to wg badań DAK istnieje różnica pomiędzy dziewczętami a chłopcami. Chłopcy sięgają częściej po piwo, a dziewczyny preferują napoje mieszane.

 

Alkohol wobec presji sukcesu

Konsumpcja alkoholu jest uzależniona od typu szkoły. I tak co czwarty uczeń szkół typu Hauptschule (szkoła główna), Realschule (szkoła realna) i szkół regionalnych i co trzeci gimnazjalnych pije regularnie. „ Czynnikiem ryzyka jest oczywiście przeżyty stres szkolny”, wyjaśnia kierownik projektu Silke Rupprecht z Uniwersytetu Leuphana w Lüneburgu. 46% gimnazjalistów regularnie spożywających alkohol oznajmia, że są w szkole pod dużą presją sukcesu.

Według badań DAK częściej po alkohol sięgają uczniowie, którzy nie są zadowoleni ze swoich osiągnięć w szkole lub niechętnie chodzą do szkoły. Oprócz rodziny szkoła to miejsce, gdzie powinno zaczynać się zapobieganie nałogowi. Eksperci polecają, by rozmawiać na lekcjach o konsumpcji i nadużywaniu alkoholu, żeby uzdolnić młodzież do kontroli jego spożycia i uwrażliwić ją na bardziej świadome postępowanie z alkoholem.

Autor: 
Edyta Grzywacka - Wziątek
Źródło: 

familie.de

Polub Plportal.pl:

Reklama