Nowe wytyczne WHO w sprawie zdrowia dzieci

Reklama

sob., 05/04/2019 - 14:48 -- Anonim (niezweryfikowany)

Brak ruchu zwiększa ryzyko nadwagi i chorób będących jej następstwem : cukrzycy, raka oraz dolegliwości sercowo- naczyniowych. Według danych WHO, 1.4 mld ludzi na całym świecie rusza się zdecydowanie za mało, a skoro tak, to jak zapobiec niechcianym następstwom?

Specjaliści WHO uważają, że prewencję należy stosować od małego, stąd ich wytyczne dotyczące aktywności dzieci.

Jeśli chodzi o dzieci poniżej jednego roku życia, lekarze nieprzychylnie patrzą na bierne siedzenie przed ekranem (chodzi tu o dzieci spędzające czas przed telewizorami, zaglądające do telefonu czy tabletu). W tym wieku maluchy w ogóle nie powinny patrzeć w ekran. W kojcach, na dziecięcych stołeczkach czy w nosidełkach nie powinny siedzieć, czy leżeć bez ruchu dłużej, niż godzinę.

Tylko dziecko powyżej drugiego roku życia i to wyłącznie przez godzinę może patrzeć w ekran telewizora (smartfona, tabletu). Jednoroczne i dwuletnie maluchy potrzebują co najmniej 3 godzin fizycznej aktywności dziennie (choćby takiej, że leżąc na brzuszku próbują raczkować).

Dzieci w wieku 3- 4 lat nie powinny biernie siedzieć przed ekranem dłużej niż godzinę, a w ciasnym wózku tylko godzinę. Takie dzieci potrzebują każdego dnia przynajmniej 3 godzin aktywności fizycznej, w tym godziny umiarkowanego lub znacznego wysiłku.

Wytyczne zostały sporządzone w oparciu o wyniki badań naukowych.

- Czas spędzony przez dziecko w pozycji siedzącej powinien przynosić jakieś korzyści. Jeśli wtedy czytacie dziecku książeczkę, zwiększacie jego znajomość języka, wyjaśnia Juana Vilusmen, która brała udział w pisaniu wytycznych.

 

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

stern.de

Polub Plportal.pl:

Reklama