System komputerowy interpretujący płacz dziecka

Reklama

wt., 07/09/2019 - 21:04 -- Anonim (niezweryfikowany)

Płacz dziecka wymaga uwagi, ale zaniepokojonym rodzicom trudno zrozumieć w czym jest problem.

Jak donosi agencja HINA, grupa amerykańskich naukowców opracowała właśnie system komputerowy potrafiący odróżnić płacz dziecka wywołany głodem albo pragnieniem bliskości od tego wywołanego chorobą.

Zasadniczo, rodzicom udaje się interpretować płacz swoich dzieci, choć mogą się mylić, ponieważ każdy płacz ma określone cechy wspólne, rozpoznawane świadomie i podświadomie.

Chociaż identyfikacja obrazów dających nieharmoniczne dźwięki dziecięcego płaczu była bardzo trudna również dla specjalistów, w sukurs przyszły im najnowsze aplikacje komputerowe proponujące konkretne rozwiązania.

Informacja zawarta w dźwiękach płaczu

Rezultaty badań upubliczniły jednocześnie Instytut Elektroniczny i Chińskie Towarzystwo Automatyzacji.

Ich najnowszy system komputerowy wykorzystuje algorytmy automatycznego rozpoznawania mowy, z których korzystają m.in. Google i Amazon, umożliwiające rozpoznanie i interpretację różnego rodzaju płaczu dziecięcego.

"Tak, jak w określonym języku, dźwięk płaczu zawiera wiele informacji związanych ze stanem zdrowia", powiedziała Lichuan Liu, profesor Uniwersytetu Północnego Illinois i jedna z badaczek biorących udział w pracach nad systemem.

 

Różne sygnały

- Różnice między sygnałami dźwiękowymi płaczu naprawdę zawierają konkretną informację, twierdzi prof. Liu.

- Żeby ją rozpoznać i wykorzystać, trzeba najpierw uporządkować formy płaczu, wyjaśnia.

- Ostatecznym celem jest zdrowie dziecka i mniejsza presja wywierana na rodziców i opiekunów medycznych. Będziemy współpracować ze szpitalami i centrami badań medycznych, i mamy nadzieję, że dostarczymy im produkt gotowy do wykorzystania.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Polub Plportal.pl:

Reklama