Metale ciężkie znalezione w pokarmie dla niemowląt mają związek z wadami rozwoju

Reklama

wt., 04/27/2021 - 10:45 -- MagdalenaL

Kupując jedzenie dla dzieci, rodzice powinny być w stanie zaufać firmom produkującym żywność, a także rządowym regulacjom, tak aby mogli czuć się pewnie, że to, czym karmią swoje pociechy jest bezpieczne.

Jednakże najnowsze sprawozdania donoszą, że kilka głównych Amerykańskich producentów żywności dla dzieci- wliczając w to te, rzekomo organiczne, naturalne marki sprzedają potrawki dla niemowląt zawierające toksyczne metale ciężkie, a ich ilość stanowi potencjalne zagrożenie.

Pokarmy dla niemowląt, w których znaleziono metale ciężkie

Podkomisja Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, 4 lutego 2021r. opublikowała raport, w którym ujawniono, że nieorganiczny arsen, kadm, ołów i rtęć zostały znalezione w żywności dla niemowląt siedmiu popularnych marek: Nurture (Happy Family Organics, HappyBABY), Beech-Nut, Hain Celestial Group (Earth’s Best Organic), Gerber, Campbell Soup Company (Plum Organics), Walmart (Parent’s Choice) oraz Sprout Organic Foods. Jak zauważono w raporcie, zarówno Agencja Żywności i Leków, jak i Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikują arsen, kadm, ołów i rtęć jako toksyczne metale ciężkie, które mogą powodować „poważne i często nieodwracalne uszkodzenia w rozwoju mózgu”, zwłaszcza u niemowląt i dzieci.  Raja Krishnamoorthi, reprezentant i demokrata ze stanu Illinois, przewodniczący podkomisji odpowiedzialnej za raport w wywiadzie z CNN powiedział, że w ich pokarmach nie znajduje się więcej niż jednocyfrowy numer toksycznych metali na miliard.   Firmy Beech-Nut, Gerber, Hain i Nurture, na pytanie co zrobiły, gdy ich produkty lub składniki nie spełniały standardów, odpowiedziały, że trzymają się swoich własnych procedur testowania i uzyskiwania wyników. Natomiast firmy Campbell , Sprout i Walmart odmówiły podania informacji, co może wskazywać na utajanie „jeszcze wyższych poziomów toksycznych metali ciężkich”.

 

Zarząd Trumpa wiedział i zignorował tę informację

Podkomisja twierdzi, że administracja Trumpa, ma swój udział w tym, że kwestia ta nie została rozwiązana wcześniej. Według raportu, w sierpniu 2019 roku, członkowie pracujący dla Agencji Żywności i Leków widziała „tajną prezentację branżową”, która ujawniła, że testowanie składników pokarmów dla niemowląt nie potwierdziło ich bezpieczeństwa, oraz że wymagane powinno być testowanie końcowe. Podkomitet ujawnił, że Agencja Żywności i Leków administracji Trumpa nie podjęła działań po tym, jak prezentacja została im przedstawiona. Podkomitet kończy swój raport stwierdzeniem, że Agencja Żywności i Leków musi: określić jaka ilość narażenia na arsen, kadm, ołów i rtęć (jeśli w ogóle) jest bezpieczna dla niemowląt; zobowiązać formy do udokumentowania, że ich produkty nie przekraczają tych poziomów; oraz umieszczać jaśniejsze informacje o tych problemach na etykietach. Miejmy nadzieję, że wraz z prezydenturą Joe’go Bden’a i jego przywództwem w Agencji Żywności i Leków, te problemy zostaną wkrótce rozwiązane.

Dlaczego toksyczne metale znajdują się w pokarmie dla niemowląt

Jeśli składnikiem w słoiczku z odcedzonym groszkiem dla Twojego dziecka jest tylko groszek, to w jaki sposób dostają się do niego toksyczne metale? Według Agencji Żywności i Leków metale te znajdują się w glebie, wodzie i powietrzu. W ten sposób żywność może być zanieczyszczona bez wiedzy producenta. „Ponieważ nie można ich całkowicie usunąć, naszym celem jest ograniczenie występowania toksycznych elementów w pokarmie tak bardzo, jak to tylko możliwe,” podaje przedstawiciel Agencji Żywności i Leków.

Autor: 
Sophie Hirsh / Tłumaczenie: Agata Piotrowska
Polub Plportal.pl:

Reklama