Ból głowy. Kiedy brać leki przeciwbólowe?

Reklama

pt., 06/11/2021 - 00:43 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Sammy Williams / Unsplash

Ból głowy jest jednym z najmniej przyjemnych uczuć, przeszkadzających w normalnym życiu. Wiele osób już wypracowało nawyk walki z nim w postaci brania leków przeciwbólowych. Kiedy rzeczywiście ta metoda jest skuteczna, a kiedy takie zachowanie może być niebezpieczne dla zdrowia?

Ból głowy może mieć różne przyczyny i w zależności właśnie od nich trzeba decydować o metodach walki z nią. Wielu ludzi najczęściej tłumaczy go migreną, jednak nie każdy z nich wie, jakie tak naprawdę ona ma objawy. Migrenę od innych rodzajów bólu głowy odróżniają takie objawy: najczęściej ból jest jednostronny i trwa od 4 do 72 godzin; towarzyszą mu nudności i wymioty; mogą też występować nadwrażliwość na światło, hałas, zapachy.

Warto też wspomnieć, że napady migreny często poprzedza tak zwana aura, czyli zaburzenia wzrokowe (pojawienie się cieni lub mroczków), słabość mięśni, mrowienie. Pierwsze objawy tej dolegliwości występują przeważnie w wieku młodym i częściej u kobiet, niż u mężczyzn.

Wykrywając u siebie objawy migreny, warto zwrócić się do lekarza dla potwierdzenia występowania choroby i kontroli leczenia. Jeżeli napady występują stosunkowo rzadko, należy je tłumić lekami przeciwbólowymi jak najwcześniej: najlepiej już w czasie aury. Jednak  jeżeli bóle głowy występują często (więcej, niż 3 razy w miesiącu) i/lub są nasilone, trzeba rozpocząć leczenie profilaktyczne, które ma na celu zmniejszenie częstotliwości występowania napadów i ich złagodzenie.

Innym rodzajem bólu głowy jest ból napięciowy. Można go scharakteryzować jako „zwyczajny”, bez cech szczególnych. Ataki napięciowego bólu głowy trwają od kilkudziesięciu minut do kilku dni, ból jest obustronny, bez pulsowania, o charakterze uciskającym (wrażenie hełmu lub obręczy nałożonych na głowę). Często występuje w okolicy skroni i czoła. Natężenie bólu jest łagodne do umiarkowanego, nie stwierdza się nasilenia bólu przez rutynowe czynności (np. wykonanie obowiązków domowych lub pracy). Jak przy migrenie mogą występować nadwrażliwość na światło i hałas, jednak w tym przypadku nie mogą przejawiać się jednocześnie. Częstotliwość występowania napięciowego bólu głowy może być różna: od rzadziej niż w jeden dzień w miesiącu do pojawiającego się przez co najmniej 15 dni w miesiącu przez ponad 3 miesiące.

W leczeniu duże znaczenie mają metody niefarmakologiczne (bez użycia leków), dlatego lekarz może zalecić prowadzenie dzienniczka występowania napadów, żeby zidentyfikować jego przyczyny. Najczęściej powodem jest stres, odwodnienie, głód, nadmierny wysiłek lub zaburzenia rytmu snu i czuwania. Dlatego ważne jest opanowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem, metod relaksacji, a wśród nietypowych można wyróżnić  trening świadomej kontroli nad napięciem mięśni oraz akupunkturę. Jeżeli napady bólu nie występują zbyt często, branie leków przeciwbólowych też może być wskazane.

Ból głowy może być objawem poważniejszych chorób, więc nie warto go lekceważyć. Warto w każdym wypadku udać się do lekarza, szczególnie jeżeli towarzyszą mu takie niepokojące symptomy:  jest to pierwszy lub najsilniejszy w życiu ból głowy, ból o ostrym, gwałtownym początku, występuje istotne nasilenie lub zmiana jakościowa przewlekłego bólu głowy, utrata przytomności lub napad drgawkowy; ból związany z wysiłkiem, aktywnością seksualną itd. Warto zwrócić na niego uwagę kobietom w ciąży.

Leki przeciwbólowe najlepiej zażywać zgodnie z zaleceniem lekarza, ponieważ tłumiąc w taki sposób ból, łatwo jest przeoczyć rozwój poważnej choroby, której objawem on może być. W przypadku na przykład choroby nowotworowej może to skutkować utratą cennego czasu na poprawienie sytuacji. Bezkontrolne spożycie środków przeciwbólowych może też spowodować ataki bólu głowy, utworzy się więc tzw. błędne kolo. Ten typ dolegliwości ma różne nazwy np. „ból głowy z nadużywania leków” (z ang. MOH  ‘medication overuse headache’). Ma on miejsce nie wtedy, jak można błędnie odczytać z nazwy, gdy przedawkujemy środki przeciwbólowe, a wtedy, gdy używamy ich zbyt często: 15 lub 10 dni w miesiącu w zależności od typu leku przez okres 3 miesięcy.

Źródła:

https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/51497/42489

https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/56451

https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10290/8790

Autor: 
Nataliia Shapoval
Polub Plportal.pl:

Reklama