Uzależnienie od gier oficjalnie wpisane na listę chorób WHO

Reklama

ndz., 05/26/2019 - 16:22 -- zzz

Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie uznała uzależnienie od gier za chorobę i wpisała ją na zrewidowaną listę klasyfikującą choroby na świecie. Stało się to w rok od pierwszych informacji o takich planach.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), co jakiś czas zbiera się w swoim gronie i dyskutuje nad rewizją dokumentu wyszczególniającego sklasyfikowane i uznane na świecie choroby i zaburzenia. O możliwości wpisania na listę uzależnienie od gier mówiło się już w czerwcu 2018 roku.

Gdy pojawiła się informacja o pracach WHO, organizacje zrzeszające deweloperów, wydawców i firmy związane z grami zaprotestowały przeciwko temu. ESA, ISFE i UKIE powoływali się na inne badania, które wykluczały uzależnienie od gier. Ostatecznie WHO się nie ugięło i tak zdefiniowało problem:

Wzór zachowań charakteryzujący się upośledzoną kontrolą nad grami wideo, przeznaczaniem im większego priorytetu niż innym czynnościom, zainteresowaniom i dziennym aktywnościom. Uzależnienie cechuje się kontynuującym lub eskalującym wpływem pomimo negatywnych konsekwencji.

 

WHO zaznacza, że decyzja została podjęta na podstawie znanych badań i wielu przykładów, które postanowiono sprawdzić. Wpisanie uzależnienie od gier na listę WHO pozwoli stworzyć oficjalne programy leczenia, terapie i działania zapobiegające rozwoju choroby.

Zrewidowany dokument WHO oficjalnie wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Autor: 
zzz
Źródło: 

ppe.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama