W KRAKOWIE URODZIŁY SIĘ SZEŚCIORACZKI

Reklama

pon., 05/20/2019 - 20:09 -- zzz

W Krakowie przyszły na świat sześcioraczki: cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Poród odebrali w poniedziałek przed południem lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego.

 

 

Jak poinformowali lekarze, ciąża została rozwiązana w 29. tygodniu przez cesarskie cięcie. Mama czuje się dobrze, dzieci przebywają w inkubatorach, każde z nich waży około 1 kg.

"Jesteśmy zaskoczeni in plus, ale oczywiście noworodki wymagają wsparcia oddechowego, odpowiedniego uruchomienia przewodu pokarmowego, niewielkiego stężenia tlenu do oddychania metodą nieinwazyjną. Jedno z niemowląt musiało zostać zaintubowane, ale liczymy, że to nie będzie trwało długo i że będziemy mogli w ciągu najbliższych 2-3 uwolnić od respiratora"- mówi w rozmowie w dziennikarzem RMF FM prof. Ryszard Lauterbach, kierownik Oddziału Klinicznego Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 

"Początkowo byliśmy pewni, że to będą pięcioraczki" - przyznaje profesor.

 

Jak przekazał RMF FM lekarz, najmniejsze dziecko waży około 800 gramów, a największe 1200.

"Mama czuje się dobrze, jest szczęśliwa, mogła dotknąć małego, szóstego człowieka, który się ostatni urodził. Przeżywa to bardzo sympatycznie" - mówi prof. Lauterbach.

"Początkowo byliśmy pewni, że to będą pięcioraczki" - przyznaje profesor.

Noworodki czeka kilkunastotygodniowy pobyt w szpitalu. "Mamy nie można zostawić samej. Trzeba jej pomóc" - powiedział PAP prof. Lauterbach. W domu na rodzeństwo czeka 2,5-letni chłopiec. Mama sześcioraczków ma 29 lat.

To pierwsze sześcioraczki, które urodziły się w Polsce.

We wtorek na konferencji prasowej lekarze podadzą więcej informacji na temat niezwykłych narodzin - według statystyk sześcioraczki rodzą się bardzo rzadko - raz na 4,7 miliarda ciąż na świecie, taką ciążę trudno też doprowadzić do szczęśliwego finału.

Gratulacje dla rodziców i personelu medycznego przekazał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

rmf/pap/interia

Polub Plportal.pl:

Reklama