Johnny Depp: Mowa końcowa w procesie Amber Heard o zniesławienie

Reklama

pon., 06/06/2022 - 21:49 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Getty Images

Po sześciu tygodniach procesu w Wirginii rozpoczęły się mowy końcowe w głośnej sprawie o zniesławienie pomiędzy Johnnym Deppem i Amber Heard.

Pan Depp, lat 58, pozwał swoją byłą żonę o 50 milionów dolarów (40 milionów funtów) za artykuł, w którym twierdzi, że jest ofiarą molestowania. Pani Heard, lat 36, złożyła pozew wzajemny o 100 milionów dolarów. Adwokat pana Deppa poprosił przysięgłych o „pociągnięcie pani Heard do odpowiedzialności za jej 'kłamstwa'". Z kolei prawnicy pani Heard stwierdzili, że to pan Depp jest tyranem i krzywdzicielem, któremu nie można ufać.

Benjamin Rottenborn, adwokat Pani Heard, przypomniał przysięgłym o wyraźnych wiadomościach tekstowych między Panem Deppem a jego przyjaciółmi, w których pisał, że chce wyrządzić krzywdę swojej byłej żonie.

„To jest okno do serca i umysłu ulubionego pirata Ameryki", powiedział Rottenborn. „To jest prawdziwy Johnny Depp".

Adwokat pana Deppa, Camille Vasquez, nazwała zarzuty pani Heard o znęcanie się nad nią „dzikimi, przesadzonymi i niewiarygodnymi". „Na tej sali sądowej jest sprawca, ale nie jest nim Pan Depp", powiedziała mecenas Vasquez, odtwarzając nagranie audio, w którym aktorka przyznaje się do bicia swojego ówczesnego męża. „Pan Depp doświadczał uporczywej przemocy słownej, fizycznej i emocjonalnej ze strony pani Heard", powiedziała.

Piątkowe argumenty były echem ostatnich sześciu tygodni procesu, podczas których obie strony przedstawiały sprzeczne relacje na temat pięcioletniego związku byłej pary.

Pani Heard i jej prawnicy opowiedzieli sądowi o nieobliczalnym i okrutnym Panu Deppie, skłonnym do narkotykowych i alkoholowych napadów oraz gwałtownych zachowań.

Składając zeznania w czwartek, pani Heard stała się emocjonalna, mówiąc przysięgłym o „nękaniu, upokorzeniu, kampanii przeciwko mnie, która odbija się echem każdego dnia w mediach społecznościowych, a teraz przed kamerami, w tym pokoju". Pan Depp przedstawił zupełnie inny obraz, twierdząc, że pani Heard była niestabilną małżonką, która znęcała się nad nim i poniżała go. W trakcie zeznań powiedział przysięgłym, że jego była żona miała „potrzebę" konfliktu i przemocy, spowodowała u niego obrażenia ciała, odcinając mu czubek jednego z palców.

Sprawa ma związek z felietonem napisanym przez panią Heard w 2018 r., w którym opisała swoje doświadczenia jako „osoby publicznej reprezentującej przemoc domową". „Poczułam całą siłę gniewu naszej kultury na kobiety, które zabierają głos", napisała. „Miałam rzadki punkt widzenia, by zobaczyć, w czasie rzeczywistym, jak instytucje chronią mężczyzn oskarżonych o znęcanie się". W piątek, Pani Vasquez powiedziała, że artykuł jest kłamstwem, które zszargało reputację Pana Deppa – chociaż artykuł nie wymieniał bezpośrednio jego nazwiska. Adwokat Pani Heard, Pan Rottenborn, poprosił przysięgłych, aby przy podejmowaniu decyzji skupili się na słowach Pani Heard zawartych w artykule.

W tej sprawie „nie chodzi o to, kto jest lepszym małżonkiem", powiedział. „Nie chodzi o to, czy uważasz, że Pani Heard mogła być agresywna wobec pana Deppa". „Jeśli uważasz, że oboje się nad sobą znęcali... to Amber wygrywa", powiedział. „Jeśli Amber była choć raz maltretowana, to ona wygrywa".

Pan Depp przybył na miejsce w piątek rano, witany przez setki krzyczących fanów na zewnątrz, jak to miało miejsce przez większość dni procesu. Sprawa gwiazd – transmitowana na żywo każdego dnia – wzbudziła ogromne zainteresowanie opinii publicznej, ponieważ oboje aktorzy rzucali w siebie nawzajem poważne oskarżenia o emocjonalne, fizyczne i werbalne znęcanie się.


Zdjęcie: Getty Images

Po wygłoszeniu mów końcowych siedmioosobowa ława przysięgłych musi podjąć jednomyślną decyzję co do werdyktu.

Autor: 
Holly Honderich / tłum. Milena Wrochna
Polub Plportal.pl:

Reklama