DOSKONAŁY SMAK, AROMAT I CHRUPIĄCA STRUKTURA

Reklama

pon., 02/15/2021 - 22:03 -- MagdalenaL

Międzynarodowy Dzień francuskiego Rogalika: jego zaskakujące pochodzenie i przyczyna jego kształtu

Podobnie jak co roku 30 stycznia, obchodzony był dzień croissanta - kawałka słodyczy, który można spożyć o dowolnej porze dnia.

Croissant - lub jego adaptacja do hiszpańskiego rogalika - jest jednym z najbardziej międzynarodowych słodyczy. Nie jest to zaskakujące, że ze względu na doskonały smak, aromat i chrupiącą konsystencję, jest on spożywany na całym świecie. Jak co roku w dniu 30 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rogalika, data, której celem jest nagłośnienie informacji o tym kawałku ciasta, które można spożyć o dowolnej porze dnia. Ale pomimo tego, że jest znany na całym świecie, jego pochodzenie i forma są dość ciekawe; i nie, nie miały one swojego początku we Francji.

Pochodzenie wiedeńskie

Croissant to właściwie potrawa pochodzenia wiedeńskiego, choć wiele osób uważa, że pochodzi z Francji. Istnieje kilka legend o jego pochodzeniu, ale najbardziej rozpowszechniona jest opowieść o tym, że rogalik narodził się jako jeden ze świątecznych aktów, podczas których miasto Wiedeń (Austria) zostało uratowane przed inwazją osmańską pod koniec XVII wieku. W 1683 roku żołnierze osmańscy pod dowództwem wielkiego wezyra Kara Mustafy, po podboju większości regionów nad Dunajem, oblegali Wiedeń, który po Konstantynopolu byłby pierwszym wielkim podbojem w Europie.

Po kilku nieudanych próbach szturmu Turcy postanowili zaskoczyć Wiedeń nową strategią. Myśleli o osłabieniu terenu, a tym samym o pokonaniu murów, ale działając tylko w nocy. Pracujący w tych godzinach piekarze zdali sobie sprawę z zagrożenia i podnieśli alarm w taki sposób, że ostatecznie to obrońcy zaskoczyli wojska muzułmańskie, zmuszając ich do odwrotu. Wówczas wojska austriackie cesarza Leopolda I pod dowództwem króla polskiego Jana III Sobieskiego zakończyły wypędzanie z kraju wojsk wroga.

Jego półksiężycowaty kształt

Mówi się, że cesarz postanowił uhonorować wiedeńskich piekarzy za cenną pomoc, jaką zaoferowali. Ci z wdzięczności zrobili dwa bochenki: jeden z imieniem „cesarz”, a drugi „Halbmond”, po niemiecku „półksiężyc”, przodek obecnego rogala, jako kpina z półksiężyca flagi osmańskiej.

 

Pomimo tego pochodzenia słowo „croissant” po raz pierwszy zostało wprowadzone do francuskiego słownika przez Littré w 1863 roku.

Tłumaczyła Aleksandra Szupke

Autor: 
F.S.
Źródło: 

WWW.ELCONFIDENCIAL.COM

Polub Plportal.pl:

Reklama