Sąd: Islamskie małżeństwa są w Anglii nieważne

Reklama

sob., 02/15/2020 - 19:52 -- zzz
Islamskie małżeństwa, tzw. nikah, nie są ważne zgodnie z prawem angielskim - orzekł wczoraj sąd apelacyjny. Jak podaje 'The Guardian', piątkowy wyrok sądu uderzy w tysiące muzułmańskich kobiet, które pozostaną bez żadnych praw i zabezpieczeń po rozwodzie.

Wydany wczoraj wyrok uchylił wcześniejsze orzeczenie mówiące o tym, że islamskie małżeństwo wchodzi w zakres angielskiego prawa. Sąd apelacyjny oświadczył jednak, że małżeństwa zawarte jedynie na podstawie religijnej ceremonii nikah nie są prawnie uznawane, co oznacza, że ​​po rozwodzie małżonkowie (przeważnie kobiety) nie mają szans na jakiekolwiek zadośćuczynienie w sprawie podziału majątku, alimentów, czy innych dzielonych dotąd aktywów.

Tymczasem wiele par rozpoczynających wspólne życie od takiej ceremonii wierzy, że są legalnie małżeństwem. Ich małżeństwa są jednak legalne tylko wtedy, gdy dodatkowo zawarty zostanie ślub cywilny.

Badanie przeprowadzone w 2017 r. wykazało, że prawie wszystkie zamężne muzułmańskie kobiety w Wielkiej Brytanii związały się z partnerem podczas nikah, a prawie dwie trzecie z nich nie wzięło ślubu cywilnego.

Raghad Altikriti, prezes Stowarzyszenia Muzułmańskiego w Wielkiej Brytanii, poinformował, że w wielu ośrodkach islamskich w Wielkiej Brytanii rejestracja związku w urzędzie stanu cywilnego jest warunkiem zawarcia małżeństwa nikah

 
Autor: 
zzz
Źródło: 

The Guardian / Adriana C.

Polub Plportal.pl:

Reklama