Cieszcie się piwosze! Umiarkowana konsumpcja piwa przedłuża życie

Reklama

wt., 07/17/2018 - 17:26 -- koscielniakk

Piwo jest, najprawdopodobniej, napojem alkoholowym z najdłuższym stażem w historii ludzkości. Najnowsze badania poświadczają pozytywny wpływ jednego piwa dziennie na krążenie, ciśnienie, poziom cholesterolu i ukrwienie.

Jedna z najbardziej interesujących prac analizujących wpływ piwa na organizm człowieka zwraca uwagę na związek jego umiarkowanej konsumpcji z długowiecznością. Pismo PLOS Genetics opublikowało w 2013 roku pracę, która po raz pierwszy analizowała wpływ popularnego napoju na długowieczność. Badając wpływ piwa na geny naukowcy doszli do bardzo ciekawych wniosków.

Testy przeprowadzone na drożdżach wykazały, że piwo przyczynia się do przedłużania telomerów, czyli fragmentów chromosomów zabezpieczających przed uszkodzeniem materiał genetyczny. Każde skrócenie telomerów przekłada się na starzenie się komórek i w końcu ich śmierć.

Dotychczasowe badania poświęcone skracaniu i wydłużaniu telomerów były związane z zagadnieniem starzenia się i z nowotworami, dlatego rezultaty ostatniej pracy zyskały na znaczeniu. Otóż, okazało się, że do przedłużenia końcówek telomerów dochodzi po podaniu pewnej ilości etanolu obecnego w piwie (5 do 7 %).

Jak pisze Pun kufer, najnowsze badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim znacząco zachęciło do konsumpcji piwa. A oto, dlaczego.

Podczas trwającej 14 lat pracy przeanalizowano wpływ nawyków 1.700 osób (w wieku 90 lat) na długość ich życia. Naukowcy odkryli, że u ludzi wypijających dziennie dwie szklanki piwa (2 razy po 3 decylitry) lub wina (2 razy po 1,5 decylitra) ryzyko przedwczesnej śmierci zmalało o 18%.

Co ciekawe, u badanych, którzy codziennie ćwiczyli 15 - 45 minut to ryzyko zmniejszyło się tylko o 11%.

Chociaż rezultaty badań wskazują na to, że długowieczność zapewnia raczej umiarkowana konsumpcja alkoholu niż regularna gimnastyka, aktywność fizyczną zaleca się w wieku dojrzałym i bardzo dojrzałym, bo to zdrowy nawyk, który przynosi efekty w postaci aktywnej i twórczej jesieni życia.

 

 

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

B92

Polub Plportal.pl:

Reklama