Apteka w ogrodzie: Kozłek lekarski

Reklama

ndz., 04/03/2016 - 13:58 -- koscielniakk

Dla większości znany pod nazwą: waleriana. Polecany na problemy ze snem i na uspokojenie. Kozłek lekarski ma jednak dużo więcej wspaniałych właściwości, które warto poznać.

Cechą charakterystyczną dla kozłka jest zapach, który podobno na koty działa jak afrodyzjak. Znajdziemy go w całej Europie, miejscami występuje również w Ameryce Południowej, zawsze na brzegach wód i mokrych łąkach.  Tworzy duże, rozłożyste rozety, przypominające pokrojem liście paproci. Na wysokich łodygach rozwijają się duże, gęste i słodko pachnące kwiatostany. Kwitnie od kwietnia do sierpnia. Znany jest również pod takimi nazwami jak: odolan, kocia trawa i biedrzan.

Uprawa
Pochodzący z Europy kozłek lekarski preferuje chłodniejszy klimat, słoneczne lub lekko ocienione stanowisko i wilgotną, żyzną, przepuszczalną glebę ilastą. Można go rozmnażać  poprzez wysiew nasion wiosną. Roślinę należy sadzać w rozstawie  60-60 cm. Starsze kępy należy dzielić jesienią lub wczesną wiosną. Kłącza do celów leczniczych wykopuje się wczesną wiosną, dokładnie płucze, a następie suszy w niegorącym piekarniku z nawiewem, z otwartymi drzwiczkami (temp. max do 100 st. C.). Po wysuszeniu korzeń mielimy.

Właściwości lecznicze
Surowcem lekarskim tej rośliny jest korzeń.  Zawiera on w sobie wiele substancji czynnych biologicznie m.in. kwas walerianowy. Od wieków stosowany był jako lek ułatwiający zasypianie i odprężenie. Badania farmakologiczne potwierdziły jego rozluźniające i uspokajające działanie. Ma również korzystny wpływ na sen, zwłaszcza po dwutygodniowym okresie kuracji. Kozłek lekarski można również wykorzystać do przemywania ran i wrzodów. Zwolennicy stosowania tej rośliny przypisują jej jeszcze dwie właściwości. Ma ona pomagać pozbyć się łupieżu. Używać można jej przy łojotoku skóry głowy. Olejek eteryczny z kozłka wykorzystuje się do nadawania aromatu tytoniowi i piwu.

Uspokajające działanie kozłka wyjaśnia, dlaczego tradycyjnie zalecano go przy skurczach żołądka i jelit, bólach menstruacyjnych i bólach głowy, przede wszystkim powiązanych z nerwowością i napięciem. Nie powinny go jednak stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby przejmujące leki antydepresyjne oraz pod wpływem alkoholu.

CIEKAWOSTKA
Podobno to właśnie korzenia kozłka użył w 1284 roku Szczurołap w niemieckim mieście Hemelin do wybawiania szczurów. Wiedza o właściwościach tej rośliny bez wątpienia bardzo mu się opłacała w sytuacji, gdy burmistrz szukał sposobu na ocalenie zapasów żywności.

Źródło: https://deccoria.pl/warto-zobaczyc/porady-ogrodnicze-apteka-w-ogrodzie-kozlek-lekarski,34,1724.html

Polub Plportal.pl:

Reklama