NEUROLODZY TWIERDZĄ, że "dieta wegetariańska może prowadzić do depresji"

Reklama

wt., 08/29/2017 - 13:10 -- koscielniakk

Kiedy rozmawia się na temat żywienia, jak zwykle wszystko kręci się wokół jego wpływu na zdrowie fizyczne. Niemniej jednak, pewna dieta może wpływać również na psychikę.

Neurolodzy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu oraz lekarze z Uniwersytetu w Bristolu badali, czy istnieje związek między dietą bezmięsną a depresją.

Przeankietowali około 10 000 mężczyzn, pytając ich o stan psychiczny, przy czym skoncentrowali się na 311 wegetarianach i 39 weganach. Oprócz sposobu odżywiania, brali pod uwagę także inne czynniki mogące mieć wpływ na psychikę człowieka takie, jak sytuacja w pracy, stan cywilny, liczba dzieci, spożywanie alkoholu i palenie tytoniu.

Wyniki pokazały, że wegetarianie i weganie są narażeni na znacznie większe ryzyko depresji niż osoby, które spożywają mięso, a przyczyna tkwi zdaniem naukowców w braku witaminy B12.

U połowy wegan i dziesiątek wegetarian, którzy wzięli udział w badaniu, naukowcy odkryli niedobór tej witaminy, która znajduje się niemal wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego : rybach, mięsie, produktach mlecznych i jajach.

W mniejszych ilościach jest obecna również w kwaśnej kapuście, grzybach i glonach. Niestety, wegetarianie i weganie często nie są w stanie pokryć swojego zapotrzebowania na witaminę B12.

Może to negatywnie wpływać na ich zdrowie psychiczne i stan mózgu. Witamina B12 odgrywa bowiem ważną rolę w tworzeniu i ochronie połączeń między neuronami w mózgu i służy do syntezy ważnych neuroprzekaźników w układzie nerwowym : serotoniny oraz dopaminy. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Niedobór witaminy B12 objawia się zmęczeniem, słabą koncentracją, przygnębieniem, a nawet psychozą.

Chociaż badanie przeprowadzone zostało na mężczyznach, wyniki dotyczą również kobiet.

Niedobór żelaza również jest jedną z możliwych przyczyn depresji. Żelazo bierze bowiem dział w tworzeniu dopaminy i serotoniny ; umożliwia także wytwarzanie ważnej dla ośrodkowego układu nerwowego mieliny. Jego niedobór może prowadzić do zmęczenia, osłabienia koncentracji i wahań nastroju.

Autorzy badania nie wykluczają możliwości odwrotnej zależności przyczynowo-skutkowej, co oznaczałoby, że ludzie mający tendencję do depresji z powodu określonych przyczyn częściej wybierają dietę wegetariańską.

Nie oznacza to jednak, że ci, którzy nie jedzą mięsa powinni zmienić dietę, ponieważ korzyści płynące z diety wegetariańskiej są bezsporne. Należy jednak pamiętać o przyjmowaniu odpowiednich dawek witaminy B12 i żelaza, a w przypadku ich braku serwować sobie do potraw bogate w te substancje dodatki spożywcze.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

welt.de

Polub Plportal.pl:

Reklama