Savoiardi – historia królewskich biszkoptów

Reklama

sob., 02/29/2020 - 18:32 -- Anonim (niezweryfikowany)

Savoiardi to niezwykle kruche, podłużne ciasteczka, wyróżniające się lekkością, którą uzyskuje się dzięki dodaniu do ciasta pianki z białek jaj. Zwane są również ,,ciasteczkami–łyżeczkami", gdyż znakomicie pochłaniają płyny, nabierając miękkości, a przez to są świetnymi dodatkami do musów oraz kremów.
Często określa się je także mianem „ciasteczek dynastii sabaudzkiej”, ponieważ przepis na nie wymyślił nadworny kucharz Sabaudczyków dla uczczenia wizyty władców Francji, którzy przybyli w odwiedziny do włoskich książąt. Biszkopty odniosły ogromny sukces i od tej pory stały wszyscy goście Sabaudzkiego pałacu pragnęli ich spróbować.


Według szesnastowiecznej receptury do przygotowania ciasteczek należało użyć niewielkiej ilości mąki, białek jaj oraz cukru. Dość szybko el biscotin —bo tak brzmi ich nazwa w dialekcie piemonckim — dotarły do Francji, a nawet zostały wspomniane w słowniku kulinarnym Dumasa.

Z kolei na Sardynii przepis na savoiardi został nieco zmodyfikowany, a forma ciasteczek spłaszczona, natomiast na Sycylii zrezygnowano z dodawania do ciasta białek.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 

sapere.it

Polub Plportal.pl:

Reklama