Właściwości zielonej herbaty

Reklama

pon., 03/23/2020 - 01:45 -- Anonim (niezweryfikowany)

Zielona herbata ma własnościowi prozdrowotne i lecznicze. Może również zaszkodzić szczególnie zbyt duża ilość. Zielona herbata ma właściwości odchudzające i relaksujące oraz nasenne.

Herbata ma dobry wpływ na odporność i układ trawienny, działa pobudzająco i wspiera odchudzanie. Zielona herbata swoje właściwości odchudzające zawdzięcza katechinom, a szczególnie substancji o nazwie galusan epigallokatechiny (EGCG). Katechiny zawarte w zielonej herbacie mają istotny i wielokierunkowy wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Hamują one wchłanianie tłuszczów z pożywienia i nasilają ich zużycie przez organizm. Ponadto zielona herbata zwiększa aktywność niektórych enzymów biorących udział w trawieniu, korzystnie wpływa na metabolizm wątrobowy, nasila termogenezę i przyśpiesza utlenianie tłuszczów. Potwierdzają to zarówno eksperymenty prowadzone na liniach komórkowych, jak i modelach zwierzęcych,

Katechiny EGCG zawarte w zielonej herbacie wykazują istotny wpływ na zmniejszenie liczby i objętości komórek tkanki tłuszczowej (poradnik zdrowie).Zielona herbata wspiera funkcję mózgu. Pobudza, uspokaja i wspiera pamięć. Herbata pobudza i orzeźwia dzięki dużej zawartości teiny działającej tak samo jak kofeina znajdująca się w kawie. Doświadczenia wykazały, że herbata na tyle pobudza umysł, iż podczas różnego rodzaju testów popełniamy znacząco mniej błędów, nawet do 25 proc. Liście herbaty, zarówno czarnej, jak i zielonej, mają od 2,5 do 4 procent teiny, z której około 80 procent przechodzi do naparu podczas parzenia. Filiżanka herbaty zawiera od 30 do 100 mg teiny. Po jej wypiciu zwiększają się zdolności umysłowe i fizyczne organizmu, a uczucie senności, znużenia i wyczerpania mija. Teina nie tylko ułatwia proces uczenia się i poprawia zdolność kojarzenia, ale reguluje też pracę jelit, a u niektórych osób łagodzi różnego rodzaju bóle. Pobudza jednak tylko świeży napar i to uzyskany najwyżej po 3 minutach. Herbata parzona dłużej działa relaksująco (poradnik zdrowie).Trzeba unikać zielonej herbaty przy problemach z nadciśnieniem, układem krążenia. Osłabia działania leków, może wywołać anemię. Nie jest wskazane picie tego rodzaju herbaty w ciąży.
 

Autor: 
Dorota Smoleńska
Polub Plportal.pl:

Reklama