Większe ryzyko poronienia u ciężarnych chorujących na cukrzycę

Reklama

pon., 08/05/2019 - 14:01 -- koscielniakk

Cukrzyca u kobiet w ciąży aż 4-krotnie zwiększa ryzyko poronienia i urodzenia martwego dziecka – ostrzegają badacze z University of Glasgow. Kontrola pozoimu glukozy we krwi może temu zapobiec. Dla kobiet, które mają cukrzycę, ciąża to nie lada wyzwanie. Dr Emily Burns uspokaja, że na ogół ciąża przebiega bez poważniejszych komplikacji, przyznaje jednak, że ciąża wymaga u nich większej troski i powinna być prowadzona przez lekarza.

W okresie oczekiwania na dziecko kluczowe znacznie ma samokontrola. Im wyniki glikemii są bardziej zbliżone do fizjologicznych, tym mniejsze ryzyko dla zdrowia rozwijającego się dziecka. Z obserwacji badaczy przeprowadzonych w Szkocji wynika, że cukrzyca typu 1 zwiększa ryzyko poronienia i urodzenia martwego dziecka trzykrotnie, a typu 2 - czterokrotnie.

W przeliczeniu na 1000 porodów w całej populacji kobiet w Szkocji zdarza się 4,9 poronień. W przypadku kobiet z cukrzycą typu 1 – 16,1, a typu 2 – 22,9. Główny autor badania dr Sharon Mackin przyznaje, że ryzyko poronienia przez kobiety z cukrzycą zmniejsza ścisłe kontrolowanie cukru we krwi, dieta, jak i dbanie o właściwa masę ciała. Wielu diabetyków ma nadwagę lub jest otyłych, a to u kobiet w ciąży zwiększa ryzyko powikłań ciąży. Lekarze apelują, aby kobiety zmagające się z cukrzycą planowały ciąże i kontrolowały poziom cukru we krwi jeszcze przed poczęciem. 

Autor: 
Aleksandra Gadocha
Źródło: 

PAP

Polub Plportal.pl:

Reklama