Pięć wakacyjnych kierunków idealnych dla aktywnych

Reklama

pt., 07/19/2019 - 19:19 -- publikator

Jeśli nie lubisz leżenia na plaży i zażywania kąpieli słonecznych, mamy dla ciebie propozycje skrojone na twoją miarę. Takie, w których najważniejszym czynnikiem jest ruch, pot i zmęczenie oraz kolekcjonowanie niezapomnianych przeżyć. Sprawdź poniżej, gdzie możesz się wybrać w tym roku.

1. Dla miłośników gór – Beskidy
Beskidów mamy w Polsce kilka (najpopularniejsze to Śląski, Sądecki, Wyspowy i Żywiecki). Najwyższym szczytem tego ostatniego jest Babia Góra, zajmująca drugie miejsce w Koronie Gór Polski. W praktyce oznacza to, że w Beskidach każdy znajdzie coś dla siebie – góry o niewielkich przewyższeniach i niezbyt dużej wysokości (na przykład Równica w Beskidzie Śląskim), te nieco bardziej męczące, z pięknym widokiem ze szczytu (na Radziejowej w Beskidzie Sądeckim czeka na nas platforma widokowa) i naprawdę dająca w kość, wspomniana już Babia Góra. A wszystko to z mniejszym niż w Tatrach oblężeniem na szlakach. Co więcej, te najwyższe polskie góry są zwykle pięknie widoczne z beskidzkich polan i szczytów.
2. Dla fanów dwóch kółek – trasa R10
To jedna z przyjemniejszych tras rowerowych w Polsce. Jedziemy w zasadzie po płaskim utwardzonym terenie, w dużej mierze wzdłuż wybrzeża. Jest więc morze, ale bez parawanów i smażenia się w słońcu. Zamiast tego dostajemy szum fal i słony wiatr we włosach. Trasa chwilami odbija od plaży, więc jeśli chcemy naprawdę zjechać całe wybrzeże, najlepiej posiłkować się mapą i w niektórych momentach zbaczać z wyznaczonego szlaku. R10 nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli jeździmy na rowerze szosowym.
3. Na kajaki – Nida
Położona na Ponidziu w województwie świętokrzyskim (w pobliżu granicy z Małopolską) rzeka Nida jest dobrze oceniana przez amatorów kajakarstwa. Trasa jest łatwa, rzeka raczej spokojna, a głębokość jej nie przekracza 1 metra. Nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dla rodzin z dziećmi. Dodatkowym walorem są piękne krajobrazy na trasie, dużo zieleni oraz rzadkie gatunki roślin i zwierząt, które możemy spotkać podczas spływu. Trasa jednodniowa ma 15 km, ale możemy również wybrać opcję weekendową – wtedy wiosłować będziemy przez kilkadziesiąt kilometrów.
4. Żeglowanie po Mazurach
Nie ma w Polsce lepszego miejsca na to, aby poczuć wiatr w żagle niż Kraina Tysiąca Jezior. Jest tam tak wiele zbiorników wodnych, po których można popływać, że nie ma obaw o nadmierny tłok na wodzie. Mazurskie jeziora doskonale nadają się do żeglowania, a dodatkowo są zwykle malowniczo położone i czyste. Jeśli wybierzemy mniej oblegane tereny, jest spora szansa, że na wodzie czekać nas będzie spokój, samotność i cisza, przerywana tylko okrzykami kormoranów, perkozów i rybitw.
5. Dla piechurów - Bieszczady
wprost stworzone do pieszych wycieczek. Zwłaszcza, że na trasie wielu szlaków odnaleźć można prawdziwe perełki, takie jak stare drewniane cerkwie czy opustoszałe wioski umiejscowione wzdłuż pasa granicznego między Polską a Ukrainą. Na samym końcu naszej mapy znajduje się również trójstyk granic, z którego możemy rzucić okiem nie tylko na Ukrainę, ale i na Słowację.
 

 

Autor: 
Onet
Źródło: 

Onet

Polub Plportal.pl:

Reklama