Sąd obniżył bedroom tax niepełnosprawnemu chłopcu i bitej kobiecie

Reklama

śr., 02/24/2016 - 18:25 -- jarzebskia

Sąd obniżył bedroom tax niepełnosprawnemu chłopcu i bitej kobiecie

W ostatnim czasie do sądu wpłynęły dwie apelacje odwołujące się od wyroku, na mocy którego kwota bedroom tax została obniżona dziadkom zajmującym się niepełnosprawnym wnukiem i kobiecie, która jest ofiarą przemocy domowej.

W obydwu przypadkach dotyczących bedroom tax sędziowie jednoznacznie zadecydowali o obniżeniu kwoty zasiłku, uzasadniając, że kwota pobieranego zasiłku nie jest adekwatna do potrzeb go pobierających.

Pierwszy przypadek dotyczył kobiety, która jest ofiarą przemocy domowej. Kobieta je samotną matką. Była bita, gwałcona, jej były mąż próbował ją zabić. Lokalne władze zainwestowały tysiące funtów, żeby przystosować odpowiednio dom – zamontowano system alarmowy, wzmocniono drzwi i okna. W domu znajdowało się także pomieszczenie, w którym kobieta mogła się schronić z dziećmi w przypadku ataku i poczekać na pomoc. Jednak sąd stwierdził, że właśnie to specjalne pomieszczenie jest dodatkową powierzchnią, za którą kobieta powinna zapłacić.

Drugi rozpatrzony negatywnie przypadek jest równie dramatyczny. Chłopiec, którego dotyczy sprawa jest chory na rzadką chorobę genetyczną, nie może się poruszać, sam jeść, wymaga całodziennej opieki. Zajmują się nim dziadkowie. Tutaj sąd uzasadnił swoją decyzję tym, że dom jest za duży jak na potrzeby trzech osób, chociaż w tym przypadku przestrzeń jest wykorzystywana na przechowywanie sprzętów niezbędnych do rehabilitacji chłopca.

Decyzje sądu wzburzyły opinię publiczną i organizacje zajmującą się ochroną praw człowieka. Działacze wezwali rząd do zmiany zasad przyznawania zasiłku tak, aby kobiety mogły otrzymywać od państwa należytą ochronę, a także aby zapewnić dzieciom niepełnosprawnym takie same warunki jak niepełnosprawnym dorosłym. Dzięki tym działaniom apelacje w obydwu przypadkach udało się wygrać.

 

Źródło: https://www.polishexpress.co.uk/sad-obnizyl-bedroom-tax-niepelnosprawnemu-chlopcu-i-bitej-kobiecie/

Polub Plportal.pl:

Reklama