Odpowiedź Pałacu Buckingham na szokujący wywiad Harry i Meghan

Reklama

czw., 03/11/2021 - 13:20 -- MagdalenaL

Pałac Buckingham wydał specjalny komunikat w imieniu królowej. Zdarza się to bardzo rzadko i może być miarą wstrząsu rodziny królewskiej spowodowanym zwierzeniamipary. Elżbieta II obiecała zająć się oskarżeniami o rasizm rzuconymi przez Harry i Meghan.

Po wywiadzie czas na ripostę. Królowa Elżbeta II zapewniła 9 marca Harry’ego i jego żonę Meghan o swoim przywiązaniu i obiecała zbadać „w domowym zaciszu” zasadność rzuconych przez parę oskarżeń o rasizm, zapewniając przy tym, że bierze je „na poważnie”.

Wybuchowe wyznania księcia i księżnej Sussex w wywiadzie przeprowadzonym przez Oprah Winfrey, i nadanym w niedzielę, pogrążyły monarchię w kryzysie przypominającym ten, który wybuchł w latach 90. po śmierci Lady Diany, matki Harry’ego. Wtedyopinia publiczna dowiedziała się o problemach małżeńskichksiężnej. Krótko po tym zginęła ona w wypadku samochodowym, ścigana przez paparazzi w Paryżu.

Będący pod presją pałac Buckingham wydał oświadczenie w imieniu królowej, co zdarza się rzadko i jest miarą wstrząsu jakiego doznała rodzina królewska. Jest ona oskarżana o brak wsparcia dla mającej myśli samobójcze Meghan oraz o to, że pytała – ustami niewymienionej z imienia osoby – o kolor skóry ich przyszłego dziecka.

„Cała rodzina jest pogrążona w smutku na wieść o tym, jak trudne były to lata dla Harry i Meghan” wskazuje krótki tekst. Podkreślono w nim również, że para i ich – dwuletni dziś - synek Archie będą zawsze kochanymi członkami rodziny.

Ponury portret rodziny królewskiej

Mieszkający od roku w Kalifornii, była amerykańska aktorka Meghan Markle (39 lat), oraz będący szósty w kolejce do tronu,36-letniksiążę Harry, wspominają w wywiadzie nieznośną presję medialną, której byli poddani. Tłumaczą również wycofanie się z monarszego życia rasizmem mediów i niezrozumieniem rodziny królewskiej dla ich sytuacji.

Nakreślili tym samym ponury portret rodziny która, według wzruszonej do łez Meghan, nie udzieliła jej pomocy której potrzebowała gdy nawiedzały ją myśli samobójcze.

Wzmianka o rozmowie na łonie rodziny na temat koloru skóry syna pary, prawie dwuletniego dziś Archiego, wywołała wiele komentarzy w Zjednoczonym Królestwie.

Co do tożsamości osoby, która zadała to pytanie, para zaznaczyła, że nie chodzi ani o 94-letnią królową Elżbietę II ani o jej 99-letniego męża Filipa, obecnie hospitalizowanego.

Część rządu obawia się, że te oskarżenia trwale zaszkodzą wizerunkowi monarchii, w sytuacji w której ostatnio coraz częściej mówi się o kolonialnej przeszłości kraju w związku,między innymi,z działalnością ruchu Black Lives Matter. Członkowie rządu obawiają się, że wywiad może podważyć drogą sercu królowej Wspólnotę Narodów.

Młodzi Brytyjczycy wspierają parę

Brytyjczycy są podzieleni co do oceny wynurzeń Harry’ego i Meghan. Część mediów oskarża ich o osłabianie monarchii dla własnego interesu. Według sondażu instytutu YouGov, taki sam procent społeczeństwa (32%) uważa, że zostali dobrze jaki żezostali źle potraktowani przez rodzinę królewską. Jednak w przedziale wiekowym 18-24 aż 61% procent przychyla się do tej ostatniej opcji.

Premier Boris Johnson odmówił włączenia się do tej burzliwej dyskusji, zadowalając się wyrażeniem swojego podziwu dla Elżbiety II.Ale uznawany za bliskiego otoczeniu premiera sekretarz Stanu Zac Goldsmith zatweetował że „Harry rozwala swoją rodzinę”.

Obejrzany przez 17 milionów Ameykanów i 11 milionów widzów w Wielkiej Brytanii wywiad z parą, przywołuje na myśl ten udzielony przez księżniczkę Dianę w 1995, w którym zadziwiła ona opinię publiczną zdradzając szczegółyżycia w rodzinie królewskiej.

„Skutki wywiadu Harry i Meghan będą odczuwalne przez pokolenia, tak jak było to w przypadku Diany” ostrzegł w stacji ITV biograf nieżyjącej księżnej, Andrew Morton.

Tłumaczył Bazyli Chara

Autor: 
Redkacja L’Obs
Źródło: 

nouvelobs.com

Polub Plportal.pl:

Reklama