Czy aktywny węgiel naprawdę wybiela zęby?

Reklama

ndz., 07/12/2020 - 15:28 -- admintv

Miliony ludzi na całym świecie sięgają po węglowe pasty do zębów przekonani o ich wybielających właściwościach, skuszeni naturalnym składem i długą historią. Ale czy węglowa pasta do zębów naprawdę wybiela zęby, a jeśli tak- czy robi to w bezpieczny dla szkliwa sposób?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. „Pomimo, że pasta do zębów z węgla drzewnego może rzeczywiście przyczynić się nieco do rozjaśnienia uśmiechu, nie jest to najlepszy środek wybielający dostępny na rynku”- przyznaje doktor John Brooks, profesor kliniczny na Wydziale Onkologii i Nauk Diagnostycznych na Uniwersytecie Maryland.

 

W pogoni za olśniewająco białym uśmiechem, produktów z węglem drzewnym używano do higieny jamy ustnej już w czasach Hipokratesa, jak podaje czasopismami „British Dental Journal”, na podstawie badań z 1992 r. W latach trzydziestych i czterdziestych amerykańscy producenci chętnie reklamowali gumy do żucia i proszki z wykorzystaniem tego składnika, które- jak twierdzili, odświeżały oddech i  wybielały zęby. Dzisiaj klienci nastawieni na zdrowe i ekologiczne produkty z łatwością mogą znaleźć na półkach sklepowych nić dentystyczną, pastę do zębów, płyn do płukania jamy ustnej, a nawet szczoteczki do zębów nasycone węglem aktywowanym, które obiecują silne działanie oczyszczające i wybielające.

 

Węgiel aktywowany to dobrze znane lekarstwo stosowane przy zatruciach i ostrym przedawkowaniu. Węgiel drzewny wytwarzany jest z materiałów takich jak torf, węgiel czy drewno, ale wytwarzanie węgla aktywowanego wymaga dodatkowego etapu polegającego na ogrzewaniu węgla drzewnego w obecności gazu. Proces ten powoduje, że węgiel drzewny pod wpływem ciepła zmienia swoją strukturę na bardziej porowatą.

 

Wielu producentów past do zębów twierdzi, że dzięki tym niewielkim porom aktywny węgiel drzewny pomaga usuwać substancje toksyczne z jamy ustnej, a także redukować przebarwienia na zębach. Porównanie past do zębów ze składem na bazie węgla drzewnego w 2017 r. opublikowane w czasopiśmie „Journal of American Dental Association” wykazało, że 96%  producentów past zapewniało właściwości wybielające, a 46% szczyciło się zdolnością do detoksykacji jamy ustnej. Jest tylko jeden problem: nie istnieje jedna, naukowa definicja tego, co dokładnie kryje się pod hasłem: detoksykacja. Co więcej, zapewnienia producentów w dużej mierze nie są poparte żadnymi dowodami.

 

„Obawiamy się, że [te produkty] są szkodliwe dla zębów” - powiedział Brooks, który przyglądał się składom i działaniu past węglowych w opublikowanym 2017 roku porównaniu. W badaniu przeprowadzonym w 2019 r. na łamach  Journal of Applied Oral Sciences naukowcy zabarwili 90 zębów krowich koncentratem z czarnej herbaty, a następnie nałożyli na nie kilka środków wybielających, by sprawdzić, które z nich są najlepsze. Choć aktywowany węgiel drzewny na początku nie zajął pierwszego miejsca (zaszczyt ten przypadł niebieskiej kowarynie- substancji aktywnej, której działanie polega na powleczeniu szkliwa cienką, niebieską powłoką, dając optyczne złudzenie bielszych zębów) to po dłuższym stosowaniu wydawał się dawać najlepsze rezultaty.

 

Jednak jedno badanie nie jest wystarczającym dowodem na to, że węgiel drzewny jest skutecznym i bezpiecznym produktem dentystycznym. Brooks podziela obawy innych naukowców, że cząsteczki węgla drzewnego osiągają wybielenie poprzez ścieranie warstwy szkliwa - twardej zewnętrznej powierzchni zębów, która pomaga zapobiegać próchnicy. Ostatecznie może to doprowadzić do osłabienia zębów i skutkować większą podatnością na dalsze żółknięcie.

 

Brooks ostrzegł również, że węgiel drzewny zawiera co najmniej cztery węglowodory, uznawane przez rząd federalny USA za prawdopodobne substancje rakotwórcze. Istnieją również dowody na to, że mięso przygotowywane na grillu na węgiel drzewny również może zawierać substancje wywołujące raka. Jak wynika z badań, jedna trzecia past do zębów na bazie węgla drzewnego zawiera także glinę bentonitową, która także może być rakotwórcza. Brooks zwraca także uwagę na to, by nie popadać w skrajność i nie używać produktów zawierających aktywowany węgiel częściej niż jest to zalecane, w nadziei, że uzyskanie nieskazitelnego uśmiechu będzie szybsze.

 

Jak w takim razie zadbać o zdrowie jamy ustnej i stan naszych zębów?

 

Według Brooksa, najlepszym sposobem jest używanie produktów zatwierdzonych przez American Dental Association. W szczególności tych, które wykorzystują nadtlenki jako składnik wybielający. Stanowią one najlepszą alternatywę dla węgla drzewnego.

„Oczywiście, ta opcja też nie jest stuprocentowo bezpieczna. Decydując się na wybielanie zębów przy pomocy nadtlenków, można spodziewać się odczucia zwiększonej wrażliwości zębów i podrażnienia dziąseł”, powiedział Brooks. Najlepszym i nieszkodliwym sposobem na bielszy uśmiech jest unikanie produktów i napojów, które wpływają na zmianę koloru zębów, takich jak papierosy, czerwone wino czy kawa.

 

Autor: 
Laura Antkiewicz
Źródło: 

Donavyn Coffey dla https://www.livescience.com

Polub Plportal.pl:

Reklama