Leczniczy las

Reklama

pon., 06/07/2021 - 08:51 -- MagdalenaL

 Obecnie na wyspie Uznam znajduje się pierwszy w Europie las leczniczy. Z medycznego punktu widzenia, to pozostaje kontrowersyjne. W związku ze zbliżającymi się wyborami powszechnymi (w Niemczech – przyp. tłum.) wydaje się być jasne: powinniśmy iść do lasu.  

 

Niemcy i las - to bardzo szczególna relacja, nie tylko pod względem historii kultury. Jako niemiecki pejzaż w najczystszej postaci, w XIX wieku celebrowany był przez romantyków, a w kontekście wojen światowych był wręcz symbolem niemieckiej natury, której należy zawsze bronić. Na szczęście dziś w dużej mierze zostawiliśmy za sobą takie ideologiczne zamieszanie – nie tylko od czasu, gdy w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych widzieliśmy na łożu śmierci niemieckie lasy. Dlatego nie dziwi nas fakt, że wprowadzenie pierwszych w Europie lasów uzdrowiskowych i leczniczych, a w zeszłym tygodniu miało miejsce na Uznamie ze wszystkich miejscowości, regionie, który rok temu AfD z wymarzonymi rezultatami przeniósł się do parlamentu kraju związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego jako druga najsilniejsza siła natury.

W rzeczywistości projekt dotyczy nie tyle rehabilitacji potężnego „niemieckiego lasu”, ile raczej, jak czytamy, jego uzdrawiającej mocy. „Medycyna leśna” zapewnia niezbędne zaplecze teoretyczne – wyjaśnia Horst Klinkmann, były lekarz szkolny i źródło pomysłów na projekt.

Medycyna leśna? Co to ma być? Austriackie Federalne Centrum Badawcze Leśnictwa zadało sobie to pytanie w 2014 r. i opublikowało artykuł przeglądowy na temat skutków zdrowotnych krajobrazów leśnych. Jeden wniosek: w dziedzinie medycyny leśnej sprawy wciąż wyglądają bardzo słabo pod względem dowodów empirycznych. Czy więc las leczniczy stoi na pseudonaukowym bagnie? W końcu austriacki raport dostarcza bardziej uzasadnionych wskazówek na temat tego, co ministerstwa ósmego rządu landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego miały na myśli, gdy rozpoczynano projekt leśny: mówi się, że las ma działanie integrujące społecznie. Zwiększenie poczucia grupy poprzez wspólną fascynację tym, co las ma do zaoferowania – to wpływ bardziej namacalny niż rzekoma profilaktyka nowotworów i przedłużanie życia. Zwłaszcza na zbliżające się wybory federalne, które po raz kolejny obiecują polaryzację i konflikty, może to oznaczać tylko: idź do lasu i wspólnie pozwól pozytywnym emocjom tłumić te negatywne.

 

Autor: 
Sybille Anderl / tłumaczyła: Monika Wilk
Polub Plportal.pl:

Reklama