Jak rozpoznać kłamcę?

Reklama

sob., 02/20/2021 - 19:02 -- MagdalenaL

Uważaj na następujące znaki:

Brak logiki

Zostajesz poinformowany, że kolega, który jest w szpitalu, tak naprawdę jest zdrowy i spędza miły czas na nartach w górach. To co słyszysz jest interesujące, zwłaszcza kiedy jesteś kierownikiem tego kolegi. Ale na pytania, kiedy i gdzie był widziany, od pozostałych pracowników, dostajesz niedokładne odpowiedzi takie jak “Cóż, tak naprawdę jak go nie widziałem, ale pewna przyjaciółka mojej żony...” Oczywiście są to jedne z łatwiejszych przypadków rozpoznania, że coś jest nie w porządku, co raczej rodzi pytanie, dlaczego kolega jest tak “pomocny”.

Specjaliści radzą, by koniecznie sprawdzić szczegóły informacji, którą otrzymujemy. Przykłady z życia, miejsca pracy, rodziny, wychowania dziecka, mają różny charakter, ale sposób na wyłapywanie kłamstwa jest ten sam – zadawanie pytań uzupełniających i szukanie różnic w szczegółach. Jeśli to prawda, musi istnieć zbieżność co najmniej kilku logicznie związanych szczegółów w jednym.

Nietypowe zachowanie

Jednym z najistotniejszych wskaźników nieuczciwości jest zmiana w zachowaniu. Kiedy osoba, która zwykle jest raczej niespokojna nagle staje się skrajnie spokojna lub odwrotnie – spokojna zaskakuje drażliwością to powinno budzić podejrzenia. Oczywiście, aby móc “zmierzyć” różnicę w zachowaniu, trzeba te osobę dobrze znać i wiedzieć, jak reaguje w określonych sytuacjach. Odchylenia od nich oznaczają fałsz. Zainteresuj się, czy ta osoba nie przygotowuje jakiejś “niespodzianki”.

Sprzeczności werbalne i niewerbalne

Możesz rozpoznać kłamstwo, obserwując gesty i słowa na twarzy osoby w momencie mówienia. Według ekspertów rozbieżność między nimi jest oznaką kłamstwa. Można mówić jedno, a jednocześnie mimowolnie wykonywać drobne gesty, które temu zaprzeczają. Oczywiście, kiedy mówimy nie jesteśmy świadomi mimiki twarzy i gestów. Można szukać sprzeczności między głosem a słowami, gestami a głosem, gestami a słowami czy też między wyrazem twarzy a słowami.

Zakłopotanie

Według wielu psychologów unikanie kontaktu wzrokowego, do którego z natury dążą rozmówcy świadczy o braku szczerości w relacji. Kiedy ktoś ukrywa swoje prawdziwe uczucia, intencje oraz kłamie, wtedy się poci, wygląda na zakłopotanego i zawstydzonego. Są to oznaki, które wskazują na silny niepokój z powodu braku szczerości.

Zbyt wiele szczegółów

Kiedy na Twoje pytanie udzielono zbyt wiele wyczerpujących i szczegółowych odpowiedzi, czas pomyśleć o tym, czy coś nie jest nie w porządku. Zbyt wiele szczegółów zdradza zbyt dużą aktywność myślowa, która dąży do tego, by wyjść z sytuacji i zatuszować oszustwo. Zwykle w normalnym toku wydarzeń i działań nie zwraca się uwagi na szczegóły. Możesz zauważyć i być pod wrażeniem konkretnych elementów, ale zapamiętanie kolejności wszystkich detali, a następnie ich szczegółowe przekazanie nie jest możliwe dla ludzkiej pamięci. Oznacza to, że osoba kłamie i wymyśla rzeczy.

Skąd wiesz, że kłamie?

Uważaj na nieszczere emocje

Większość ludzi nie jest w stanie sprawić, by ich fałszywy uśmiech wyglądał na szczery. Według psychologów szczerość uśmiechu rozpoznaje się po czasie trwania, sile lub innych szczegółach. Na przykład poważna twarz i oczy nie pasują do szerokiego uśmiechu. Kiedy ktoś się śmieje jego usta w naturalny sposób staja się większe i szersze. Tego efektu brakuje, gdy uśmiechasz się sztucznie i zapozowanie. Spontaniczne, chwilowe emocje są prawdziwym wskaźnikiem autentyczności uczuć i odwrotnie - fałszywe prędzej czy później prowadzą do konfliktu - zwracają uwagę psychologowie.

Zadaj nieoczekiwane pytanie

Około 4% ludzi to doskonali kłamcy. Niestety, żadnemu z nich podczas kłamstwa nie rośnie nos jak Pinokio, aby można było to natychmiast rozpoznać. Sposobem na wyjawienie, że ktoś kłamie jest zadanie mu pytania, w momencie, w którym najmniej się tego spodziewa. Zatem najpierw wysłuchaj co mówi. Poczekaj wystarczająco długo i w odpowiednim momencie zadaj pytanie. Powiedzenie “Kłamca sam plącze się we własnych kłamstwach” jest całkowicie prawdziwe. W większości przypadków spontaniczne oszustwa nie są pamiętane przez osobę, która je wypowiedziała, co jest wystraczającym wskaźnikiem kłamstwa.

Zaufaj swojej intuicji

Zdarza się, że znajdujesz się w sytuacji, w której wszystkie znane fakty prowadzą do pewnego wyboru, ale nadal nie masz odwagi by podjąć działanie. Po wydarzeniu zwykle mówisz, że Twoja intuicja Cię nie zawiodła i obwiniasz się za to, że jej nie słuchałeś. Zwykle takie sytuacje pojawiają się, gdy nie masz wcześniejszego przygotowania, jak postępować, nie znasz środowiska ani osoby, która jest przeciwko tobie. Są ludzie, którym instynktownie nie możesz ufać i zazwyczaj masz rację. Dlatego słuchaj swojego wewnętrznego głosu.

Nie ignoruj prawdy

Wszystkie znaki kłamstwa mogą pomóc to odkryć, ale “bardzo ważne jest, aby umieć rozpoznać, kiedy ktoś mówi prawdę, ponieważ ludzie mogą wyglądać jakby kłamali, ale w rzeczywistości są szczerzy” - podkreślają psychologowie. Słuchając tego, co uważasz za kłamstwo swojego rozmówcy, spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie “Dlaczego ta osoba mnie okłamuje?” i spróbuj dowiedzieć się prawdy.

Z reguły masz wybór, z jakiej pozycji patrzysz na życie. Jako rodzice lub przyjaciele zazwyczaj głosujemy za przyjęciem prawdy, zamiast ciągłego szukania kłamstw u innych. Jeśli będziesz stale przyglądać się temu, co się dzieje z podejrzliwością, życie nie będzie przyjemne, będziesz żyć w ciągłym stresie, a nawet możesz zaszkodzić swojemu zdrowiu. Z pewnością będziesz okłamywany mocno i rzadko, ale prawda jest taka, że kiedy zaufasz ludziom, życie jest łatwiejsze, przyjemniejsze i korzystniejsze dla Twojego zdrowia psychicznego. Więc nie bądź zbyt podejrzliwy.

Autor: 
Tłumacz: Yasmeen Ibupoto
Polub Plportal.pl:

Reklama