Jak zwalczać samotność osób starszych w czasach koronawirusa

Reklama

pt., 07/24/2020 - 15:20 -- MagdalenaL

Jak zwalczać samotność osób starszych w czasach koronawirusa?

Javier i María mieszkają w Motril, a Paquita w domu opieki w Alcobendas. Nigdy się nie widzieli i nie mają ze sobą nic wspólnego poza tym, że obecnie żyją w zamknięciu. Jednakże, dzięki inicjatywie Listy przeciwko samotności mieli możliwość poznania się i teraz niecierpliwie czekają na wiadomości od siebie.

Setki tysięcy osób starszych mieszkają w hiszpańskich domach opieki. Wprowadzone przez rząd środki zapobiegawcze mające na celu zatrzymanie koronawirusa, spowodowały, iż wizyty najbliższych, które uatrakcyjniały seniorom dzień stały się niemożliwe. Podobnie jak wiele aktywności, które stanowiły dla nich codzienną rozrywkę. Inicjatywa Listy przeciwko samotności ma im pomóc lepiej znieść to odosobnienie.

 

„Mimo tego, że brzmi to paradoksalnie , czasowe zamknięcie może być dobrą okazją do nawiązania znajomości” mówi Marta Gil,  dyrektor Stowarzyszenia Wolontariuszy z „laCaixa”. W jaki sposób? W tym przypadku, staromodnie, poprzez pisanie listów. „Staramy się, aby były to listy pisane ręcznie. Wolontariusze je skanują i wysyłają drogą mailową. Później są one drukowane i doręczane seniorom, którzy mogą na nie odpowiedzieć, korzystając z pomocy pracowników domu opieki”.

 

Autorami listów są wolontariusze z całej Hiszpanii, którzy pragną, by dni osób starszych stały się bardziej znośne. „Zachęcamy ich, aby zaangażowali swoje rodziny, opowiadali o prywatnych doświadczeniach i aby mali domownicy tworzyli obrazki…”, wyjaśnia Gil. Wszystko, co tylko może sprawić, by poczuli się lepiej. „Aktualnie każdego z nas dotyka stres. Jednak niektóre osoby są bardziej wrażliwe i tak jest w przypadku seniorów. Mają oni także inne trudności i w związku z tym powinniśmy poświęcać im więcej uwagi”, dodaje dyrektor.

 

Osoby starsze są w grupie podwyższonego ryzyka, co zmusza ich do bardziej restrykcyjnego odizolowania się od innych. Co więcej, ich izolacja nie jest taka sama jak innych grup społecznych, przyzwyczajonych do nieprzerwanych kontaktów wirtualnych, maratonów oglądania seriali i dostarczania sobie rozrywki poprzez media społecznościowe… Dla nich kontakt z drugim człowiekiem jest niezbędny. Dlatego teraz bardziej niż zwykle powinniśmy „być przy nich”, nawet jeśli będzie to tylko kontakt na odległość, aby mieli świadomość, że są osoby, które chcą wiedzieć czy dobrze się mają, które zachowują wiadomości od nich i z którymi mogą dzielić się swoją codziennością.

 

W rzeczywistości działa to w dwie strony. „Jest to coś co przynosi pożytek zarówno wolontariuszowi, jak i osobie, która otrzymuje list. Oboje mają możliwość poznania nowej osoby.” Woluntariusze, którzy decydują się na utrzymanie kontaktu z seniorami, otrzymują niezwykłą rekompensatę – tworzą więź z całkowicie nową osobą i jej światem, z człowiekiem, który ma mnóstwo historii do opowiedzenia. Oni mają możliwość troszczenia się o kogoś, ale i ktoś troszczy się o nich w czasach, w których każdy tego potrzebuje.

 

Celem jest, aby te nowe znajomości przetrwały dłużej niż kryzys sanitarny. „Chcemy zorganizować wydarzenie, podczas którego osoby, które pisały do siebie listy, mogły poznać się osobiście”, podkreśla Gil, „abyśmy mogli świętować to, że byliśmy razem w tym czasie i że obie strony zyskały nową osobę w swoim życiu”.

WOLONTARIAT DOSTOSOWANY DO IZOLACJI

W CaixaBank działa około 20 tysięcy wolontariuszy, którzy codziennie współpracują przy ponad 20 projektach. „W obecnej sytuacji szukamy możliwości niesienia pomocy, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo wszystkich osób. W pewien sposób ta akcja umożliwia nam poznanie siebie i kontynuację naszych działań”, wyjaśnia Marta Gil.

Oprócz Listów przeciwko samotności, wystartowali z nowymi inicjatywami takimi jak szerzenie świadomości na temat zespołu Downa, bajki dla dzieci online, robótki ręczne dla całej rodziny, a także lekcje gotowania online. „Nasi wolontariusze nagrywają filmiki w domu, pokazując jak ugotować daną potrawę, a my przekazujemy je do instytucji, która udostępnia je uczestnikom kursu. Ostatecznie oni przesyłają filmik pokazujący ich rezultat.”

W ten sposób wolontariusze przełamują bariery spowodowane izolacją, a także pomagają zbudować więź z osobami, których pewnie w innych warunkach nigdy byśmy nie poznali.

Autor: 
Tłumaczenie - Anna Roman
Polub Plportal.pl:

Reklama