Nowe dowody na korzyść witaminy D

Reklama

pon., 11/09/2020 - 16:38 -- MagdalenaL

Amerykańskie badanie wykazuje, że osoby z niedoborem witaminy D są bardziej narażone na zarażenie się koronawirusem.

Badacze z Uniwersytetu w Chicago przeanalizowali dokumentację medyczną 489 pacjentów, których poziom witaminy D został zmierzony w ostatnim roku i którzy zostali zbadani pod kątem COVID-19 między 3 marca a 10 kwietnia 2020 roku.

W grupie osób, u których wykryto niedobór witaminy D w ostatnim roku, 19% otrzymało wynik pozytywny, w porównaniu do 12% w grupie osób, u których poziom witaminy D był najprawdopodobniej odpowiedni.

Następnie badacze chcieli uwzględnić, że niektóre osoby najwyraźniej miały niedobór tej witaminy kilka miesięcy temu, ale później uzupełniły jej brak za pomocą leczenia bądź suplementacji.

Znacząca różnica

Zdając sobie z tego sprawę, naukowcy doszli do wniosku, że pacjenci, u których przypuszczalnie wciąż brakowało witaminy D w momencie badania, byli prawie dwukrotnie (dokładnie 1,77) bardziej narażeni na pozytywną diagnozę choroby niż osoby niemające tego niedoboru.

„Ta różnica jest statystycznie istotna” – możemy przeczytać w badaniu.

„Witamina D jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania systemu odpornościowego i udowodniono już, że jej suplementacja może zmniejszyć ryzyko infekcji wirusowych dróg oddechowych” - oznajmił David Meltzer, główny autor badania, w oświadczeniu wydanym przez Uniwersytet w Chicago.

„Nasza analiza statystyczna sugeruje, że może to dotyczyć także COVID-19” – dodaje.

Konieczne inne badania

Różnica między tymi dwoma grupami może wynikać z tego, że osoby z niższym poziomem witaminy D to osoby starsze lub posiadające inne problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, otyłość, choroby przewlekłe, które same w sobie stanowią czynniki ryzyka dla wirusa COVID-19.

Niemniej jednak naukowcy twierdzą, że niektóre z tych czynników można byłoby kontrolować. Według nich, hipoteza, że witamina D może pomóc w zapobieganiu koronawirusa potwierdza się i zasługuje na dalsze badania, które pozwolą na jej lepsze zrozumienie.

Szczególnie, że suplementy witaminy D, nie tylko mogą działać ochronnie, ale są także niedrogie i bezpieczne – podkreślają naukowcy.

Autor: 
Dominique Lelièvre, Tłum. Bogumiła Kardas
Polub Plportal.pl:

Reklama