5 powodów do rozpoczęcia jazdy na rowerze

Reklama

ndz., 06/06/2021 - 00:48 -- MagdalenaL

Zdjecie: Jacek Dylag / Unsplash

Wiele osób z dzieciństwa umie jeździć na rowerze, jednak w miarę dorastania, większość ludzi z różnych powodów rzuca ten korzystny nawyk. Jednak nauczyć się jazdy na rowerze warto, a ci, którzy umieją, ale z tego nie korzystają – przywrócić tę aktywność w swoje życie. Dlaczego? Oto 5 przyczyn, aby zaprzyjaźnić się z dwukołowym środkiem transportu:

1. Wpływ na zdrowie. Oprócz znanego już wszystkim faktu, że jazda na rowerze pomaga w dbaniu o wysportowaną sylwetkę, ma ona bardziej istotną zaletę. Szacuje się, że regularne przemieszczenie się za pomocą tego transportu zmniejsza ryzyko śmierci od chorób niezakaźnych (przede wszystkim to choroby serca, udar, cukrzyca i choroba nowotworowa) o 10%. Jak każdy inny wysiłek fizyczny powoduje wyzwalanie endorfin (czyli tzw. hormonów szczęścia), co skutkuje poprawą samopoczucia. Przejażdżka rowerem może obniżyć poziom stresu na skutek wzmożonego oddychania oraz wypełnienia monotonnych ruchów, co działa na nas uspokajająco. Jazda na rowerze jako aktywność na świeżym powietrzu jest jednym z najlepszych lekarstw na bezsenność.

2. Korzyści ekonomiczne. Jeżeliby zamienić dojazd do miejsca pracy samochodem lub transportem publicznym na rower, można zaoszczędzić sporą kwotę miesięcznie. W wielkim mieście chodzi nie tylko o oszczędzanie pieniędzy, ale i o oszczędzanie czasu, bo nie trzeba będzie czekać w korkach. To znaczy, że rano można dłużej pospać, a wieczorem wcześniej dostać się do domu i poświęcić więcej czasu rodzinie albo innym sprawom.

3. Przejażdżka rowerowa jest świetną formą odpoczynku z przyjaciółmi lub rodziną. Można wyjechać po specjalnych trasach rowerowych, a można po prostu wspólnie zwiedzać ciekawe miejsca i na nowo odkrywać miasto, w którym mieszkamy. Przejażdżka rowerowa poza tym jest świetną atrakcją dla spędzania czasu również w pojedynkę.

4. Korzyści społeczne i dla środowiska. Rower jest transportem w pełni ekologicznym, ponieważ nie zanieczyszcza powietrza. Nie jest on też głośny (zmniejsza się poziom hałasu, który ma negatywny wpływ na zdrowie), nie stwarza korków.

5. Mobilność. Oprócz wspomnianych wyżej zmniejszonego czasu dojazdu na skutek ominięcia korek warto wspomnieć o tym, że rower można zaparkować prawie wszędzie. Jeżeli korzystasz z rowerów miejskich – ten problem dla ciebie w ogóle nie istnieje.

W porze koronawirusa jazda na rowerze sprawdza się jak nigdy wcześniej, ponieważ umożliwia zachowanie dystansu fizycznego, zmniejsza obciążenie transportu publicznego i pomaga ludziom spełnić zalecane dzienne wytyczne dotyczące aktywności fizycznej. Korzystanie z roweru wzrosło w wielu krajach i pojawiły się nowe inicjatywy wspierające jazdę na rowerze, które otwierają drzwi dla nowej długoterminowej polityki rowerowej.

Autor: 
Nataliia Shapoval
Polub Plportal.pl:

Reklama