Ataki paniki – jak sobie z nimi radzić?

Reklama

wt., 09/08/2020 - 10:51 -- AleksandraJ

Żyjemy w trudnych i niepewnych czasach, nic więc dziwnego, że jak wykazało najnowsze badanie od czasu rozpoczęcia pandemii COVID-19 wzrosła częstotliwość wyszukiwania w Google haseł takich jak ,,lęki” oraz ,,ataki paniki”.

Pewien poziom niepokoju związany z obecną sytuacją jest normalny. Lęk jest przecież jedną z najbardziej praktycznych emocji jakie odczuwamy. Jest czymś w rodzaju wbudowanego systemu alarmowego który dba o nasze bezpieczeństwo, ostrzega przed niebezpieczeństwami i wysyła sygnały do naszego organizmu, aby przygotować go do odpowiedniej reakcji.

Globalna pandemia spowodowała, że w świecie zewnętrznym czeka większe zagrożenie. W związku z tym nasz system alarmowy jest dużo bardziej wyczulony niż zwykle. Rzadko mamy okazję poczuć się całkowicie bezpiecznie, ponieważ nawet w naszych własnych domach o zagrożeniu ciągle przypominają nam wiadomości, ograniczenie kontaktów społecznych i lokalne kwarantanny.

Chociaż pewne lęki są normalne i pomocne, dla niektórych mogą stać się poważną trudnością, pochłaniającą każdy aspekt życia codziennego. W takich przypadkach nasz mózg dostrzega wszędzie zagrożenie sprawiając, że nawet najbardziej zwyczajne czynności - takie jak zakupy w supermarkecie, czy po prostu wyjście z domu - wydają się niewykonalne.

U niektórych ludzi niepokój może przerodzić się w ataki paniki lub lęku. Mają one miejsce, gdy błędnie interpretujemy coś jako niebezpieczne. Mogą się zdarzyć, gdy jesteśmy bombardowani komunikatami o zagrożeniu i niebezpieczeństwie lub po prostu, gdy musimy wyjść z domu. W szczególności jesteśmy na nie narażeni, gdy poziom niepokoju jest wysoki a my czujemy, że nie mamy nad niczym kontroli. Te intensywne ,,fałszywe alarmy" mogą sprawić, że nasz organizm uzna, że jesteśmy w prawdziwym niebezpieczeństwie.

Nasze ciała są zaprogramowane do działania, adrenalina przepływa przez nasz organizm, a nasze tętno i oddech stają się szybsze by móc pompować większe ilości tlenu do mięśni. Nasz mózg mówi nam, że jesteśmy w niebezpieczeństwie i jako że próbuje zapewnić nam bezpieczeństwo, doświadczamy nagłego, intensywnego lęku w postaci ataku paniki.

Podczas ataku paniki często możemy doświadczyć objawów fizycznych takich jak przyspieszone bicie lub kołatanie serca, mdłości lub rozstrój żołądka, pocenie się oraz uczucie gorąca, drżenie, hiperwentylacja i uczucie słabości.

Możemy również doświadczyć natrętnych myśli wmawiających nam, że umrzemy, stanie się coś strasznego, że możemy zemdleć lub stracić kontrolę, że oszalejemy lub nie poradzimy sobie z obecną sytuacją.

W rezultacie nasze zachowanie może się znacznie zmienić i skutkować w unikaniu pewnych miejsc, częstych wizytach w toalecie, ucieczce w bezpieczne miejsca i zdenerwowaniu. Te intensywne doświadczenia są przerażające, nic więc dziwnego, że ludzie zwracają się do wyszukiwarki Google, aby zrozumieć, co się dzieje i znaleźć sposób, aby sobie z tym poradzić.

Co jest powodem?

Wiele rzeczy może wywołać atak paniki i czasami wydaje się, że nie ma oczywistej przyczyny. Powodowane są one poczuciem zagrożenia w określonych sytuacjach lub w obliczu jakiejś naszej fobii. Niektórzy ludzie mają trudności z transportem publicznym, lataniem czy sytuacjami społecznymi - u innych atak paniki może wywołać wyjście do supermarketu lub przebywanie w windzie. Zmiany w naszym organizmie również mogą wywołać atak paniki. Na przykład, picie dużej ilości kofeiny może spowodować kołatanie serca, co zwiększa ryzyku wystąpienia ataku paniki.

Bez wątpienia pandemia niesie ze sobą wiele innych czynników wyzwalających taką reakcje. Noszenie maski może wywołać atak paniki, jeśli dana osoba zacznie odczuwać, że nie może oddychać. Społeczna izolacja może sprawić, że zaczniemy postrzegać innych ludzi jako ,,niebezpiecznych", przez co przebywanie wśród ludzi lub w miejscach o dużym natężeniu ruchu może wywołać atak paniki.

Ataki pojawiają się nagle i często bez ostrzeżenia. Oto kilka porad co robić, gdy mamy wrażenie, że doświadczamy ataku paniki:

  1. Oddychaj. Powoli wdychaj powietrze przez nos, policz do czterech i wypuść je ustami również licząc do czterech. Powtórz kilka razy.
  2. Zajmij czymś myśli. Odliczaj od 3000 szóstkami. Wejdź na przypadkową stronę internetową i policz wszystkie litery ,,T”’. Skoncentruj się na jakimś zdjęciu lub obrazie i policz kolory lub kształty. Najważniejsze by odwrócić uwagę mózgu.
  3. Dodaj sobie otuchy. Często automatycznie ufamy swoim myślom, ale pamiętaj, że podczas ataku paniki błędnie interpretujemy świat jako niebezpieczny. Mów do samego siebie. Powtarzaj sobie, że jesteś bezpieczny i że wszystko będzie dobrze. 
  4. Ugruntuj się. Skoncentruj się na tym co dzieje się w tym konkretnym momencie. Jaka jest data i która godzina? Co widzisz wokół siebie? Co słyszysz, czujesz i widzisz?
  5. Uspokój się. Posłuchaj muzyki, zjedz coś słodkiego, noś przy sobie chusteczkę perfumowaną swoim ulubionym zapachem, zabieraj ze sobą przedmiot, na którym możesz skupić całą swoją uwagę. Takie rzeczy są szczególnie pomocne przed sytuacjami w których wiesz, że będziesz odczuwać silny lęk, gdyż sprawią, że będziesz bardziej skoncentrowany na rzeczywistości co może uchronić Cię przed atakiem paniki.

Jeśli podejrzewasz, że doświadczyłeś ataków paniki lub że zdarzają się one częściej, istnieje wiele materiałów typu self-help które możesz wykorzystać by nauczyć się radzić w sytuacjach lękowych, są nimi między innymi strony takie jak Get Self Help, NHS i i The Centre for Clinical Interventions.

Jeżeli uważasz swój problem za zbyt poważny, nie wahaj się zwrócić o pomoc do lekarza rodzinnego. Może skierować Cię on na terapię poznawczo-behawioralną lub konsultacje podczas których nauczysz się radzić sobie z lękami i paniką.

Autor: 
Jenn Cooper, tłum. Natalia Chrypliwy
Polub Plportal.pl:

Reklama