Ćwiczenia dla chorych na stwardnienie rozsiane – mogą zmienić tok choroby i złagodzić symptomy

Reklama

sob., 10/03/2020 - 21:55 -- MagdalenaL

Umiarkowane ćwiczenia dla osób chorych na stwardnienie rozsiane przyniosą poprawę sprawności, zwiększą wytrzymałość i przywrócą siłę w rękach  i nogach.

 

Walka ze stwardnieniem rozsianym wymaga holistycznego podejścia leczenia, a dla wielu znaczy to przyjęcie innego sposobu życia. Tak jak ważne jest znalezienie odpowiedniej terapii, tak samo ważne jest wprowadzenie zmian w codziennym życiu a to obejmuje zmniejszenie źródeł stresu, zrównoważoną dietę i równie ważne: codzienne ćwiczenia fizyczne.

Bez względu na to, wielu pacjentów nadal unika aktywności, bojąc się, że pogorszą się ich bóle i nasili  się uczucie zmęczenia. Prawda jest całkowicie odwrotna: ćwiczenia mają moc zmiany toku choroby i poprawę symptomów SM.

Liczne dobra

Umiarkowane ćwiczenia dla osób chorych na stwardnienie rozsiane przyniosą poprawę sprawności, zwiększą wytrzymałość i przywrócą siłę w rękach i nogach. Oprócz tego ćwiczenia przy SM poprawiają kontrolę nad pęcherzem i funkcjonowaniem jelit oraz zmniejszają poczucie zmęczenia, jednocześnie poprawiając nastrój.Najlepszymi typami ćwiczeń przy SM są ćwiczenia aerobowe, rozciąganie i treningi siłowe. Treningi aerobowe są tymi, które przyspieszają bicie serca, jak na przykład chodzenie, bieganie i pływanie. Przy czym ważne jest by nie przesadzić – wszystkie aktywności najlepiej wykonywać z umiarkowaną intensywnością. Dla każdej osoby ta granica jest zupełnie inna, ale zasada mówi, by nie zadyszeć się do tego stopnia, że nie można mówić.

Rozciąganie poleca się wykonywać przynajmniej 10 minut dziennie. To najłatwiejszy sposób na utrzymanie zakresu ruchu i złagodzenie objawów spastyczności (sztywności mięśni lub utraty kontroli mięśniowej). Joga i tai chi są świetnymi sposobami rozciągnięcia całego ciała.

Treningi siłowe, które obejmują urządzenia, ciężarki i gumy są ważne do utrzymania   i poprawy siły mięśni. Przy czym rozsądnie było by pracować z trenerem, który zapoznał się z waszą diagnozą i który pomoże wam włączyć do treningu wszystkie grupy mięśni.

W Chorwacji także w kilku lokalizacjach odbywa się SM pilates, projekt firmy farmaceutycznej Sanofi, który jest szczególnie przystosowany dla osób chorych na stwardnienie rozsiane oraz bazuje na trzech rodzajach ćwiczeń: ćwiczenie równowagi, ćwiczenie koordynacji oraz ćwiczenie siły mięśni nóg i kręgosłupa lędźwiowego. Na którykolwiek typ ćwiczeń się zdecydujecie, ważne jest by zacząć jak najszybciej i zacząć ćwiczyć regularnie.

Autor: 
Tłum. Jolanta Gola
Polub Plportal.pl:

Reklama