Czym jest paraliż senny?

Reklama

wt., 05/03/2022 - 13:12 -- MagdalenaL

Nagłe wybudzanie się ze snu, ogarniające nas dziwne uczucia i poczucie bezradności nie są dla ludzi niczym nowym. Objawy tych doznań opisywano na wiele sposobów już w czasach starożytnych. Każda kultura na przestrzeni dziejów ma opowieści o tym przerażającym doświadczeniu.

Ludzie próbowali dociec przyczyn tych uczuć i ich objawów. Naukowcy wyjaśniają, że paraliż ten występuje w czasie snu i w fazie REM, ale może też wystąpić, gdy jesteśmy w pewnym stopniu świadomi.

Mimo że taki stan wydaje się nieszkodliwy, osoby borykające się z tym problemem mogą temu zapobiec lepiej rozumiejąc paraliż senny: czas trwania, przyczyny, objawy, diagnozę i metody radzenia sobie z tym zjawiskiem.

 

Czym jest paraliż senny?

Paraliż senny to stan, w którym człowiek pozostaje przytomny, jednak traci krótkotrwale kontrolę nad mięśniami i nie może się poruszać (z wyjątkiem oczu i kontrolowania oddechu). Paraliż senny może wystąpić pomiędzy fazami czuwania i snu. Może trwać od kilku sekund do kilku minut.

 

Co się dzieje podczas paraliżu sennego?

Mogą wystąpić następujące uczucia:

– uczucie podejrzliwości

– uczucie obecności kogoś w pokoju

– wrażenie, jakby ktoś naciskał na klatkę piersiową lub dusił Cię

– realistyczne halucynacje

Nie ma wystarczającej liczby badań, które mogłyby wykazać dlaczego lub w jaki sposób dochodzi do takich halucynacji, choć przyczyną tych stanów mogą być zaburzenia neurologiczne.

 

Co wywołuje paraliż senny?

Paraliż senny jest powszechnym zjawiskiem, jednak wciąż trwają badania mające na celu ustalenie jego stałych przyczyn, lecz może on być związany z:

– brakiem snu

– zmianą w harmonogramie snu

– zespołem stresu pourazowego

– spaniem na plecach

– stosowaniem określonych leków

– lękami

– narkolepsją

 

Kiedy występuje paraliż senny?

Podczas snu ciało się relaksuje, a my nie poruszamy się. Sen ma różne fazy, a nasze ciało przechodzi na przemian przez fazę REM (sen paradoksalny) i NREM (sen wolnofalowy). Większą część snu przesypiamy w fazie NREM, a w fazie REM zazwyczaj mamy sny. Paraliż senny polega na przerwaniu cyklu REM (snu paradoksalnego) oraz na tym, że ciało nie jest zsynchronizowane z mózgiem, kiedy przełącza się do lub z fazy REM.

Jak rozpoznaje się paraliż senny?

Paraliż senny jest nieszkodliwy, ale jego nawroty mogą powodować objawy depresji i stanów lękowych. Paraliż senny można podzielić na dwa rodzaje:

1.       Odizolowany paraliż senny występuje wtedy, gdy jest sporadyczny i niepowiązany.

2.       Nawracający paraliż senny to wielokrotne, powiązane ze sobą epizody występujące przez dłuższy czas.

Pierwszy przypadek jest typowy i nie wymaga diagnozy lekarskiej. Natomiast drugi przypadek wymaga odpowiedniego zbadania i leczenia przez lekarza.

 

Jak zwalczać paraliż senny?

W większości przypadków nie wymagane jest specjalne leczenie i można temu zaradzić, stosując poniższe metody:

– poprawa nawyków sennych poprzez zapewnienie sobie 6-8 godzin snu bez przerw

– leczenie wszelkich leżących u podstaw problemów psychologicznych

– przestrzeganie tego samego harmonogramu snu nawet w weekendy

– stosowanie leków przepisanych przez lekarza w celu uregulowania cyklu snu

 

– praktykowanie świadomego śnienia za pomocą TPB (terapii poznawczo-behawioralnej).

Przypuśćmy, że paraliż senny prowadzi do lęku przed snem, który przeradza się w depresję. W takim przypadku należy udać się do lekarza, który może skierować pacjenta do specjalisty w zakresie leczenia zaburzeń snu w celu podjęcia profesjonalnego leczenia.

Autor: 
Autor: Tomas V. / Tłumacz: Paula Dąbek
Polub Plportal.pl:

Reklama