Jak rozpoznać, że z nerkami coś jest nie tak? Te 7 objawów pokaże niebezpieczeństwo

Reklama

sob., 09/12/2020 - 18:35 -- MagdalenaL

Wielu nie zdaje sobie sprawy, że ich zdrowie jest zagrożone, zanim nie jest za późno. Gdy pojawią się kluczowe objawy, szukamy profesjonalnej pomocy medycznej.

Jak rozpoznać, że coś nie jest w porządku z nerkami? Zważywszy na to, że niektóre symptomy mogą być subtelne, ważne jest, by rozpoznać je wystarczająco wcześnie, aby zapobiec trwałym szkodom. Zmniejszona czynność nerek może wystąpić w każdych warunkach. Nerki odgrywają kluczową rolę w równowadze kwasowej. Filtrują również toksyny i określają, które składniki odżywcze powinny być wydalane lub recyrkulowane przez organizm. Jeśli napotkasz którykolwiek z poniższych sygnałów ostrzegawczych, koniecznie zasięgnij porady eksperta.

  1. Zmiany z urynie

Zmiany w moczu mogą mieć miejsce na podstawie tego, co jecie, co pijecie, a nawet jakie leki przyjmujecie. Dlatego należy zwracać uwagę na takie czynniki jak częstotliwość oddawania moczu i jego barwa. Szczególną uwagę należy zwrócić na: trudności z oddawaniem moczu, krew w moczu, rzadsze oddawanie moczu, ciemne zabarwienie, mocz z pęcherzykami lub pianą oraz uczucie nagłej potrzeby. Jak tylko zauważycie zmianę, obserwujcie kilkakrotnie, a jeśli nic się nie zmieni lub objawy się pogorszą, natychmiast udajcie się do lekarza. 

  1. Wymioty

Wymioty i nudności, że nerki nie pracują dobrze. Zanim się upewnicie, mogą oznaczać wiele rzeczy. Ale jeśli jest coś nie tak z nerkami, szkodliwe substancje będą się zbierać w organizmie. Wasze ciało naturalnie chce wyeliminować te toksyny, co prowadzi do odczuwania skrajnych nudności. 

  1. Zmęczenie

Każdy od czasu do czasu czuje się zmęczony. Ale jeśli zmęczenie staje się chroniczne, coś z pewnością nie jest w porządku. Chore nerki nie produkują wystarczająco erytropoetyny (EPO) naturalnego hormonu, który wytwarza się w nerkach, reguluje tworzenie erytrocytów i stymuluje produkcję bogatych w tlen krwinek. Rezultatem jest długotrwałe zmęczenie. Jeśli nawet po bardzo długim śnie jesteście zmęczeni, obowiązkowo poszukajcie pomocy. 

  1. Wysypka

Jeśli macie swędzącą wysypkę, może być to konsekwencja zbierania się kwasu moczowego i toksyn. Kiedy zbierają się one w waszym organizmie, możecie wyczuwać  swędzące miejsca na skórze. Nie pomogą żadne domowe terapie, ponieważ będziecie mieć wrażenie, że to swędzenie podskórne. 

  1. Spuchnięte nogi

Jeśli nerki nie pracują prawidłowo, z pewnością będziecie odczuwać zatrzymywanie płynów. Dopóki nerki wprowadzają równowagę i dostarczają składników odżywczych, robią to na podstawie regulacji wody. Jeśli nie funkcjonują prawidłowo, płyn może gromadzić się w tkankach. Częściej zauważysz, że twoje stopy i kostki są opuchnięte, ale także twarz i dłonie mogą mieć tendencję do puchnięcia. 

  1. Skurcze w mięśniach

Kiedy funkcjonowanie nerek jest zaburzone, pojawia się kurczenie mięśni wynikające z braku elektrolitycznej równowagi. Na przykład, jeśli wasze ciało ma niski poziom wapnia oraz nieuregulowany poziom fosforu, często mogą pojawiać się skurcze w mięśniach, najczęściej w nogach.

  1. Brzydki smak w ustach

Wielu ludzi, którzy mają problemy z nerkami, będzie się skarżyć na brzydki smak w ustach – jakby właśnie wypili żelazo. Ponieważ toksyny gromadzą się w organizmie, lepiej znane jako mocznica, mogą powodować nieprzyjemny smak jedzenia i nieświeży oddech. Uremia to wysoki poziom uryny we krwi. Mocznica może być definiowana jako końcowa kliniczna manifestacja upośledzenia nerek. 

Dlatego, jeśli zauważycie chociaż jeden z objawów, takich jak zmęczenie czy nudności, nie ma powodu do przesadnego niepokoju. Obserwujcie mocz i uważajcie na wszelkie zmiany, jakie się pojawią. W momencie, kiedy poczujecie, że coś jest nie w porządku, poradźcie się specjalisty. Im wcześniej zainterweniujecie, tym lepiej. 

Autor: 
Goranka Jelinčić Tłumaczenie: Jolanta Gola
Polub Plportal.pl:

Reklama