Lekarze ustalili, jak szkodliwe dla organizmu są papierosy elektroniczne

Reklama

wt., 09/08/2020 - 11:27 -- AleksandraJ

Jak donosi brytyjska gazeta „The Daily Mail”, Uniwersytet Duke’a i Uniwersytet Yale’a, postanowiły zbadać szkodliwość elektronicznych papierosów. Okazało się, że chemikalia wytwarzane przez papierosy elektroniczne mieszają się w płucach ludzi oraz w samym płynie, tworząc zupełnie nowe kombinacje.

 

Powstała mieszanina jest toksyczna dla komórek żyjących w płucach, naczyniach krwionośnych i sercu. Przeprowadzono eksperyment z substancjami pochodzącymi z papierosów elektronicznych (aromaty wanilinowe, etylowanilina, benzaldehyd, aldehyd cynamonowy, a także rozpuszczalniki - glikol propylenowy i gliceryna roślinna) oraz z ludzkich komórek płuc.

Naukowcy odkryli, że substancje te, mieszając się wewnątrz samego płynu, tworzą nietrwałe związki, które są niebezpieczne dla zdrowych komórek. Związki te podrażniają receptory zakończeń nerwowych związanych z sercem i naczyniami krwionośnymi (zwiększając ryzyko arytmii i nadciśnienia), a także mogą zabijać komórki płuc. W takim przypadku istnieje możliwość pojawienia się zwiększonej wydzieliny w nosie, płucach i drogach oddechowych, co wywołuje kaszel i duszność.

Negatywny efekt objawia się nawet przy wdychaniu oparów w małych ilościach. Obliczono, że ponad 40% środków aromatyzujących jest przekształcanych w nowe chemikalia o nieznanej wcześniej toksyczności.

Z kolei badanie przeprowadzone przez Uniwersyteckie Centrum Medyczne w Moguncji również wykazało szkodliwość papierosów elektronicznych w naczyniach krwionośnych mózgu i serca. Naukowcy mówili o spadku elastyczności naczyń krwionośnych, wzroście ciśnienia krwi. Odkryli również toksyczną substancję chemiczną, zwaną akroleiną, która jest wytwarzana przez odparowanie płynu z e-papierosów. Związek ten miał szczególny wpływ na enzym NOX-2, powodując uszkodzenie tkanek.

Autor: 
tłum. Natalia Madziąg
Polub Plportal.pl:

Reklama