Pasta do zębów z węglem aktywnym do wybielania zębów: zalety i wady

Reklama

sob., 01/09/2021 - 22:30 -- MagdalenaL

Węgiel aktywny to obecnie jeden z największych trendów w świecie wellness i w branży kosmetycznej. Stał się modnym składnikiem komercyjnych maseczek i peelingów, a niektórzy ludzie przysięgają, że wybiela zęby.

Węgiel aktywowany - rodzaj stosowany w produktach kosmetycznych i pastach do zębów - to drobnoziarnisty proszek wytwarzany z drewna, łupin orzecha kokosowego i innych naturalnych substancji, które utleniają się pod wpływem ekstremalnego ciepła.

Obecnie w Internecie oraz w większości aptek dostępnych jest wiele past do zębów na bazie węgla drzewnego. Jest wysoce chłonny i stosowany w medycynie do wchłaniania i usuwania toksyn. Ale czy to naprawdę działa na wybielanie zębów?

Pasta do zębów z węglem drzewnym do wybielania: czy to działa?

Węgiel aktywowany w paście do zębów może pomóc usunąć powierzchniowe przebarwienia na zębach. Węgiel drzewny ma łagodne właściwości ścierne i jest w stanie do pewnego stopnia wchłaniać powierzchniowe plamy. Nie ma jednak dowodów na to, że ma jakikolwiek wpływ na plamy pod szkliwem zęba lub że ma naturalny efekt wybielający.

Aby wybielić zęby, produkt musi zlikwidować zarówno przebarwienia na powierzchni, jak i te wewnętrzne, czyli znajdujące się pod szkliwem. Chociaż węgiel aktywowany ma pewne udowodnione korzyści, nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby jednym z nich było wybielanie zębów.

Czy pasta do zębów z węglem aktywowanym jest bezpieczna?

Oto, co dotychczas wiemy o paście do zębów z węglem drzewnym:

 • Pasta do zębów z węglem drzewnym jest zbyt „ścierna” do codziennego użytku. Używanie materiału, który jest zbyt ścierny na zębach, może zniszczyć szkliwo. Może to spowodować, że zęby będą bardziej żółte, odsłaniając zębinę, zwapnioną żółtą tkankę. Może również zwiększać wrażliwość zębów.
 • Większość marek past do zębów na bazie węgla drzewnego nie zawiera fluoru. Fluor pomaga utrzymać mocne szkliwo zębów, co pomaga chronić zęby przed próchnicą. Istnieją dowody na powiązanie pasty z węglem drzewnym ze zwiększoną próchnicą.
 • Może powodować przebarwienia na niektórych zębach. Cząsteczki węgla drzewnego mogą gromadzić się w pęknięciach i szczelinach starszych zębów.

Jakie są zalety pasty do zębów z węglem drzewnym?

Do tej pory jedyne znane zalety pasty do zębów z węglem drzewnym:

 • Może pomóc usunąć powierzchniowe przebarwienia na zębach.
 • Może poprawić nieświeży oddech.
 • Może pomóc w zapobieganiu plamom, gdy jest stosowany sporadycznie po profesjonalnym czyszczeniu.

Jakie są wady pasty do zębów z węglem drzewnym?

Wady stosowania pasty do zębów z węglem drzewnym obejmują:

 • Działa ściernie i może ścierać szkliwo zębów i powodować żółte zabarwienie zębów.
 • Nie usuwa plam pod szkliwem.
 • Codzienne stosowanie może powodować nadwrażliwość zębów.
 • Większość marek past do zębów z węglem nie zawiera fluoru, który pomaga zapobiegać próchnicy
 • Może plamić starsze zęby i uzupełnienia protetyczne, takie jak licówki, mosty, korony i białe wypełnienia.
 • Jego długoterminowe skutki i bezpieczeństwo nadal nie są znane.

Chociaż pasta do zębów z węglem drzewnym cieszy się dużym zainteresowaniem i jest doceniana, nie jest bardziej skuteczna niż inne dostępne na rynku pasty do zębów i domowe produkty wybielające.

Może pomóc usunąć plamy powierzchniowe, ale długotrwałe stosowanie tego produktu jest nadal nieznane ze względu na ograniczone badania. Porozmawiaj ze swoim dentystą o najlepszej dla Ciebie opcji wybielania.

Autor: 
Karolina Przewoźniak
Polub Plportal.pl:

Reklama