Dorosłe dzieci rodziców tej samej płci są dwukrotnie bardziej narażone na depresję

Reklama

ndz., 06/09/2019 - 19:55 -- zzz
Nowe badania pokazują, że dorosłe dzieci rodziców tej samej płci są dwukrotnie bardziej narażone na depresję
 

Dzieci, które dorastają w rodzinach rodziców jednopłciowych, mogą być narażone na znacznie większe ryzyko depresji w późniejszym życiu.

 

Taki jest wniosek z badania opublikowanego kilka tygodni temu, bez fanfar, w otwartym dzienniku Depression Research and Treatment . Badanie wykazało, że młodzi dorośli, którzy dorastali z rodzicami tej samej płci, byli dwukrotnie bardziej narażeni na depresję niż osoby wychowywane przez matkę i ojca.

Odkrycia przyczyniają się do wzrostu liczby badań badających skutki homoseksualnych struktur rodzinnych. Rodzicielstwo homoseksualne jest stosunkowo nowym zjawiskiem, a dostępne dane dotyczące takich rodzin są rzadkie.

Nowe badanie „ Niewidzialne ofiary: opóźniona depresja początkowa wśród dorosłych z rodzicami tej samej płci ” twierdzi, że jako pierwsze „bada dzieci wychowywane przez rodziców tej samej płci we wczesnej dorosłości”. 13 lat.

„Wiemy, że wiele niepokojących doświadczeń, które dorastają dzieci, tak naprawdę nie zaczyna się manifestować, dopóki nie wkroczą w wiek 20 lat i nie zaczną tworzyć własnych rodzin” - powiedział D. Paul Sullins , socjolog z The Catholic University of America i autor badania. (Katolicki Uniwersytet Ameryki również finansował badania).

Badanie Sullinsa wykazało, że chociaż tylko 18 procent dzieci w domach osób tej samej płci zgłaszało uczucie depresji jako nastolatki (mniej więcej tyle samo, co dzieci z rodzicami płci przeciwnej), około połowa dzieci wychowujących dzieci tej samej płci popadła w depresję po osiągając wiek około 28 lat. Dla porównania, tylko około jedna piąta dzieci rodziców przeciwnej płci była w depresji w wieku dorosłym.

Wysoki wskaźnik depresji był związany z odpowiednimi wyższymi wskaźnikami otyłości, uczucia napiętnowania i poczucia emocjonalnego dystansu wobec rodziców wśród dzieci w domach rodziców tej samej płci.

Na przykład, badanie wykazało, że 72 procent dzieci z gospodarstw domowych wychowywanych przez pary jednopłciowe było otyłych jak dorośli, w porównaniu do zaledwie 37 procent dorosłych z tradycyjnych gospodarstw domowych.

Dorośli, którzy dorastali w domach rodziców tej samej płci, częściej zgłaszali ostatnio poważne myśli o popełnieniu samobójstwa (30 procent, w porównaniu z 7 procentami dorosłych z rodzicami płci przeciwnej), a także częściej doświadczali werbalnego, fizycznego lub wykorzystywanie seksualne przez rodzica lub opiekuna.

W badaniu przeanalizowano dane z dużego amerykańskiego badania National Longitudinal Study of Adolescent to Adult Health, w którym pytano ponad 15 000 dorastających Amerykanów w latach 1995-2008, śledząc ich od średniego wieku od 15 do 28 lat. Czasami nazywano to „Add Health”. ankieta jest uważana za wiarygodny zestaw danych dla naukowców, ponieważ dostarcza reprezentatywną próbę populacji USA.

Dorośli, którzy dorastali w gospodarstwach domowych rodziców tej samej płci, częściej zgłaszali ostatnio poważne myśli o popełnieniu samobójstwa (30 procent, w porównaniu do 7 procent dorosłych z rodzicami płci przeciwnej),

 

Rodzicielstwo osób tej samej płci pozostaje kontrowersyjnym obszarem badań, biorąc pod uwagę niedawne bitwy polityczne toczone na Zachodzie nad małżeństwami osób tej samej płci i innymi prawami dla homoseksualistów. Zwolennicy struktur rodzin homoseksualnych wskazują na dziesiątki wcześniejszych badań , w których stwierdzono, że dzieci par jednopłciowych nie mają szczególnych wad.

Jednak krytycy twierdzą, że wiele z tych badań opierało się na „wygodnych próbkach” składających się z uczestników ankiety rekrutowanych za pośrednictwem stron internetowych, imprez gejowskich, banków spermy, forów macierzystych, ustnych lub innych nielosowych metod. Takie metody rekrutacji mogą być podatne na stronniczość, ponieważ rodziny, które już dobrze sobie radzą, mogą być najbardziej chętne do uczestnictwa jako uczestnicy.

Wykorzystując dane z badania Add Health, badanie Sullinsa pokazuje, że ryzyko depresji, otyłości i myśli samobójczych wzrastało lub zmniejszało się wraz z wiekiem młodzieży.

Na przykład dzieci w domach rodziców tej samej płci stawały się mniej podatne na myśli samobójcze w miarę starzenia się: 44% miało myśli samobójcze jako nastolatki, a 30% miało takie myśli jak dorośli. (Wśród dzieci wychowywanych przeciwnej płci, częstość myśli samobójczych spadła z 14 procent w okresie dojrzewania do 7 procent w wieku dorosłym).

Podobnie, uczestnicy byli mniej prawdopodobni, gdy dorastali, mówiąc, że czują się odlegli od jednego lub obojga rodziców. Wśród dzieci wychowujących dzieci tej samej płci 93 proc. Nastolatków stwierdziło, że czuje się odlegle od rodziców, a 73 proc. (W tradycyjnych rodzinach ojców-matek 36 procent nastolatków i 44 procent dorosłych twierdziło, że czuje się odlegle od rodziców).

Dorośli, którzy dorastali w domach rodziców tej samej płci, częściej zgłaszali poczucie stygmatyzacji społecznej (37 procent, w porównaniu do 7 procent dzieci z tradycyjnych gospodarstw domowych). Ale nie jest jasne, dlaczego czuli się napiętnowani. Sullins spekuluje, że piętno może być powiązane z obrazem ciała i wysokim wskaźnikiem otyłości.

Badanie Sullinsa przyniosło korzyści z zastosowania reprezentatywnej próby, choć okazało się, że próbka była bardzo mała: składała się z zaledwie 20 gospodarstw domowych rodziców tej samej płci (17 par lesbijskich, trzech par homoseksualnych).

„Zgadzam się, że jest to mała próbka, a wyniki należy interpretować ostrożnie” - powiedział Sullins w poniedziałek. Zauważył jednak, że uderzające jest to, że takie małe różnice (w zakresie depresji, otyłości itp.) Pojawiają się nawet w niewielkiej grupie uczestników. Ponadto, ponieważ zestaw danych Add Health jest ważony tak, aby reprezentował całą populację, 20 par jednopłciowych uczestniczących w badaniu jest statystycznie reprezentatywnych dla setek innych. „Ta próbka jest najbardziej znaną próbką dzieci rodziców tej samej płci w tym całym strumieniu badań”, powiedział Sullins, odnosząc się do innych badaczy, którzy wykorzystali te same dane.

Mark Regnerus, socjolog z Uniwersytetu w Teksasie, który badał również rodziny jednopłciowe, powiedział, że mała liczebność próby jest zrozumiałym problemem i nie podważyła wyników badań Sullinsa. „Część przyczyny małej próby ma związek z epoką, w której po raz pierwszy rozpoczęto gromadzenie danych. Gospodarstwa domowe tej samej płci były bardzo nietypowe ”- napisał Regnerus w zeszłym tygodniu na stronie internetowej Public Discourse The Witherspoon Institute.

Jednak niedostatek danych na temat długoterminowych wyników rodzicielstwa osób tej samej płci sprawia, że ​​badania są tak istotne. Niektóre najnowsze badania sugerują, że sytuacje rodzicielskie osób tej samej płci i przeciwnej płci mogą nie przynieść jednakowych rezultatów, mimo pewnych twierdzeń przeciwnych.

W anegdotycznych relacjach wcześniej zgłoszonych przez WORLD, niektórzy dorośli, którzy dorastali w domach jednopłciowych, stwierdzili, że brak zarówno biologicznych rodziców - matki i ojca - w późniejszym domu utrudnia im rozwijanie zdrowych relacji emocjonalnych i seksualnych.

W oddzielnym badaniu opublikowanym w zeszłym roku Sullins stwierdził, że dzieci wychowywane przez rodziców tej samej płci są dwukrotnie bardziej narażone na problemy emocjonalne i behawioralne niż dzieci z matką i ojcem. Problemy te obejmują depresję, lęk, bunt i nieuwagę.

 

Sullins podkreśla, że ​​nic w jego badaniach nie sugeruje, że homoseksualiści są mniej mądrymi lub kochającymi rodzicami niż heteroseksualiści. Problemy mogą raczej wynikać z tego, że dzieci nie mają dostępu do jednego lub obu biologicznych rodziców: „Tak jak kochające i troskliwe są dwie matki, żadna z nich nie jest mężczyzną”.

Autor: 
Daniel James Devine
Źródło: 

world.wng.org

Polub Plportal.pl:

Reklama