Czym są zmarszczki palacza?

Reklama

śr., 12/11/2019 - 17:18 -- Anonim (niezweryfikowany)

Wszyscy wiemy, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu krtani i płuc. Oklepane jest też mówienie o zapachu pozostawianym przez tytoń i o przebarwionych zębach. Ale czy mamy świadomość, że palenie źle wpływa także na skórę twarzy?

Zmarszczki palacza to rodzaj zmian skórnych, charakterystyczny nie tylko dla palących, ale ci, którzy sporo palą są bardziej i wcześniej na niego narażeni. Są to niewielkie, pionowe wgłębienia pojawiające się w okolicy ust, głównie nad górną wargą. Mają one cechy zmarszczek mimicznych i są skutkiem utraty sprężystości skóry, opalania twarzy, żucia gumy i oczywiście palenia papierosów.

Ich nazwa powstała ze względu na większą widoczność przy charakterystycznym dla palenia ułożeniu ust oraz szybszego starzenia skóry u osób palących. Czynniki, które także mają na nie wpływ to mimika (mówienie), naturalny proces wiotczenia skóry, zanik tkanki podskórnej, mięśniowej i kostnej szczęki oraz żuchwy.

Skóra palących starzeje się szybciej niż tych żyjących bez nałogu. Zaobserwowano, że skóra palaczy w wieku 40 lat wygląda jak skóra nigdy niepalących 70-cio latków. Palenie tytoniu wywołuje lub nasila przebieg wielu chorób skórnych, w tym nowotworów. Dlatego osoby chcące poddać się terapii antyagingowej, jak i wszystkie, którym zależy na zdrowiu i wyglądzie, powinny zacząć od rzucenia palenia.

Autor: 
AM
Polub Plportal.pl:

Reklama