Cztery typy starzenia

Reklama

czw., 01/23/2020 - 17:45 -- Anonim (niezweryfikowany)

Ci, którzy kiedykolwiek byli na zjazdach szkolnych, mogli na własne oczy zobaczyć różnicę w tempie starzenia się. Niektórzy ludzie już po kilku latach wyglądają staro, natomiast inni zmieniają się tylko trochę.

Jak donosi NBC News, naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zbadali procesy starzenia na poziomie molekularnym i znaleźli odpowiedź na pytanie, dlaczego starzejemy się w różnym tempie. To dopiero początek, ale prace uważane są za kamień milowy w procesie odkrywania tajemnicy starzenia.

Przez dwa lata naukowcy przyglądali się 43 zdrowym, dorosłym osobom, analizując m.in. ich próbki krwi i różnorodność przemian molekularnych.:Potwierdziło się, że ludzie starzeją się w różnym tempie, ale dla badaczy ważna jest przyczyna tego zjawiska oraz wiedza, w którym momencie jest ono najbardziej dynamiczne.

Biorąc pod uwagę biologiczne starzenie, ludzi można podzielić na cztery grupy, cztery typy z epicentrum w systemie immunologicznym, metabolizmie i wątrobie.

I tak, ludzie, u których główną przyczyną starzenia się jest metabolizm, na starość wykazują większą zachorowalność na cukrzycę. Epicentrum w systemie immunologicznym sprzyja zapaleniom i zwiększa ryzyko chorób o podłożu immunologicznym. Epicentrum w wątrobie i nerkach sprzyja zachorowalności na choroby związane z tymi narządami.

Niektórzy uczestnicy wieloletniego badania pasowali do większości typów, inni zaś starzeli się pod wpływem wszystkich czterech kategorii.

Teoretycznie, ludzie mogliby określić swój typ oraz tempo starzenia i na tej podstawie próbować wpłynąć na spowolnienie tego procesu.

- W przyszłości ważne będzie zbadanie, na ile sposób życia wpływa lub nie na biologiczny schemat starzenia się, żeby określić w jaki sposób możemy w danym przypadku interweniować , mówi jeden z naukowców pracujących z badanymi ochotnikami.

Niektórym z ochotników udało się spowolnić oznaki starzenia się, przynajmniej tymczasowo, gdy zmienili styl życia, ale na tej podstawie nie można ocenić, jak długo taki stan potrwa. Inni demonstrowali zwolnione tempo starzenia przez cały okres obserwacji niestety, uczeni nie są w stanie powiedzieć co sprawia, że ludzie ci różnią się od innych.

Za starzenie odpowiedzialne są różne czynniki, na przykład otoczenie i genetyka, ale obecnie pracuje się nad znalezieniem sposobu na spowolnienie tego procesu. Szuka się epicentrów najbardziej przyczyniających się do starzenia. Badacze są przekonani, że niewielkie zmiany w życiu w oparciu o ageotyp pacjenta mogłyby przynieść wiele korzyści, ale wymaga to jeszcze długich badań.

Póki co, zanim naukowcy dojdą do szczegółowych wniosków, możemy przestać palić, utrzymywać prawidłową wagę, ćwiczyć i zdrowo się odżywiać nie zapominając o owocach i warzywach.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

NBC News

Polub Plportal.pl:

Reklama