Siwe włosy nie są wynikiem stresu

Reklama

pon., 01/27/2020 - 21:03 -- Anonim (niezweryfikowany)

Zdaniem dermatologów, nie ma naukowych dowodów na to, że stres wpływa na pojawienie się u ludzi siwych włosów. `Winne` są temu przede wszystkim geny i starzenie się.

Jeśli kiedykolwiek pomyśleliście, że za pojawienie się siwych włosów na waszej głowie odpowiada wyjątkowo przykry tydzień, miesiąc, rok lub określona osoba, prawdopodobnie byliście w błędzie, bo nie ma na to żadnych naukowych dowodów.

Włosy zyskują kolor dzięki melaninie, temu samemu pigmentowi, który decyduje o kolorze skóry i oczu. Melaniny ubywa z czasem i jak twierdzą eksperci z Amerykańskiej Akademii Dermatologicznej, ponieważ produkowany pigment słabnie, włosy najpierw siwieją, a potem dają efekt całkowicie białej czupryny. Jak wiadomo, włosy wypadają, a na ich miejscu wyrastają nowe. Komórki produkujące pigment raz za razem regenerują się, chociaż wraz z wiekiem słabną i robią to coraz wolniej.

Stres jest znaną i udowodnioną przyczyną nagłego i zwiększonego wypadania włosów, ale ani jedno badanie nie wykazało, że jest `winny` nagłemu posiwieniu. Nawet, jeśli istnieje tu jakiś związek, nie ma on większego znaczenia. Niemożliwe jest również, zdaniem naukowców, osiwienie w ciągu jednej nocy. Niedobór melaniny zwiększa się z czasem. Chociaż tego nie widzimy, pogłębia się, a jego rezultatem są siwe , pozbawione pigmentu włosy.

W większości przypadków za siwe włosy możecie winić swoich rodziców, nie stres. Genetyka odgrywa tu największą rolę. Odkryto nawet, który gen odpowiada za siwiznę, to IRF4. Jest jednak coś, co może przyspieszyć pojawienie się siwizny. To nikotyna. Już od siedmiu lat wiadomo, że istnieje istotny związek między paleniem papierosów a pojawieniem się siwych włosów przed trzydziestką.

Zdaniem naukowców, nikotyna i stres mogą wpływać na wczesne i liczniejsze siwe pasma, ale nigdy nie są bezpośrednim czynnikiem decydującym o ich pojawieniu się.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Polub Plportal.pl:

Reklama