Jak owocnie wykorzystać czas kwarantanny narodowej?

Reklama

śr., 03/25/2020 - 15:40 -- Anonim (niezweryfikowany)

Wiele osób dobrowolnie dostosowało się do zaleceń kwarantanny narodowej i odosobniło się na ten czas w zaciszu swojego domu. Jednak nie zawsze jesteśmy wielbicielami marnotrawienia czasu i mamy dyskomfort gdy tak się dzieje, dlatego też warto wykorzystać ten okres na rzeczy i zajęcia na które być może wcześniej nie mieliśmy czasu, bądź odkładaliśmy je na potem. Z kolei osoby nieustannie dążące do samorozwoju mogą ten czas wykorzystać właśnie w ten sposób. Wszystkich tych rzeczy możemy naprawdę dokonać nie wychodząc z domu, dzięki czemu czas kwarantanny nie będzie stracony.

Rozpowszechniona praktycznie na całym świecie pandemia koronawirusa zmusza wszystkie państwa do działań zapobiegawczych rozprzestrzenianiu się epidemii. Tak też stało się w Polsce i jednym z zaleceń dla wszystkich obywateli stała się konieczność narodowej kwarantanny, pozamykane zostały wszystkie szkoły, uczelnie, ośrodki kultury, miejsca rozrywki, wprowadzono pracę zdalną i zalecono, aby bez potrzeby nikt nie opuszczał swojego domu. Większość osób zastosowała się do wskazań, które mają na celu uchronić wszystkich przed rozprzestrzenianiem się wirusa, jednak pozostaje wciąż pytanie jak przetrwać ten czas w odosobnieniu i nie zwariować? Jak zaspokoić nudę oraz co zrobić, aby okres kwarantanny nie był stracony? Takie pytania zadaje sobie wiele osób, szczególnie tych ambitnych, wciąż dążących do samorozwoju, jak się okazuje czas odosobnienia nie musi być stracony, bowiem zaowocować może w postaci rozwoju personalnego i nie tylko.

 

Oddaj się pasjom 

Malowałeś kiedyś hobbystycznie obrazy, robiłeś na drutach lub lubiłeś majsterkować, a może twoja gitara leży już zakurzona od braku czasu na granie? Właśnie nadszedł moment by nadrobić zaległości, jeżeli do tej pory w codziennym pośpiechu nie miałeś czasu na poświęcenie się swoim pasjom, podczas kwarantanny na takie zajęcia na pewno znajdziesz czas. Dodatkowym atutem jest fakt, że jeśli będziesz robić rzeczy, które lubisz czas zacznie płynąc w naprawdę szybkim tempie, a dzień za dniem będzie mijał nawet nie spostrzeżesz się kiedy. Nie wpadniesz też dzięki temu w stan przygnębienia, które mogło by dać się we znaki podczas długotrwałego odosobnienia, jednak sam fakt odnoszenia przyjemności z wykonywanego hobby powinien znacznie zmniejszyć odczuwalność dyskomfortu związanego z samotnością. Tak, więc poświęcenie tego czasu swoim pasją będzie na pewno dobrym, miłym i przeciwdepresyjnym okresem kwarantanny.  

 

Kształć się zdalnie

Jeżeli jesteś osobą nieustannie dążąca do samorozwoju i wciąż uczęszczasz na różne szkolenia, zapewne czas kwarantanny oznacza dla ciebie klęskę rozwojową. Jednak okres ten nie musi być totalną wegetacją, wręcz przeciwnie możesz ten czas wykorzystać na odbycie nowych szkoleń oraz zdobywanie kolejnych umiejętności i certyfikatów. Idealnym rozwiązaniem będą tu wszelkiego rodzaju kursy online, oferta takich szkoleń współcześnie jest naprawdę bogata, można wybierać wśród wielu najróżniejszych profesji. Dodatkowo po większości takich kursów ich uczestnicy dostają normalne certyfikaty, a więc uzyskują nową dziedzinę działalności lub zwyczajnie nowy zawód. 

 

Oprócz tego zdalnie można także uczyć się języków, dzięki czemu w trakcie trwania kwarantanny możesz nauczyć się nowego języka lub podszlifować ten który już na jakimś poziomie znasz. Oferta językowa online jest naprawdę bogata, począwszy od aplikacji, nawet tych darmowych, przez aplikacje bardziej zaawansowane, po indywidualne lekcje zdalne z lektorem. Dostępnych jest mnóstwo kursów zarówno grupowych jak i tych całkowicie personalnych, a więc jeśli tylko masz ochotę na naukę języka lub uważasz ten fakt za konieczność, okres kwarantanny jest idealnym momentem na rozpoczęcie nauki. 

 

Nadrób zaległości

Jeżeli jesteś mistrzem w mówieniu „jutro” obowiązkom domowym, kwarantanna okazuje się być idealną porą na nadrobienie zaległości. Ale nie tylko, bo możemy też zrobić w domu wszystkie drobne poprawki, porządki i projekty na które zwyczajnie nie mieliśmy czasu w natłoku codziennych obowiązków. Tak więc warto wykorzystać ten czas odosobnienia na odrobienie zaległych obowiązków.

 

A jeśli nazbierało nam się sporo zaległości w pracy, bądź na uczelni kwarantanna jest też dobrym czasem, aby to wszystko poukładać i być w końcu na bieżąco. Chyba, że jesteśmy ludźmi skrupulatnymi i wszystkie nasze obowiązki wypełniamy zgodnie z harmonogramem, a więc nie pojawiły nam się żadne zaległości. W takim razie kwarantanna będzie idealnym czasem na nadrobienie zaległości w sferze filmów, książek, czasopism, czy też innych form rozrywki, oczywiście z ograniczeniem do tych możliwych do realizacji w domu.

 

Zrzuć zbędne kilogramy - domowy fitness 

Jeśli od dłuższego czasu planowałeś zacząć regularne ćwiczenia, ale przez natłok codziennych obowiązków nie miałeś czasu by ćwiczyć, a marzysz o zrobieniu formy do lata, to kwarantanna okazuje się być świetnym momentem na rozpoczęcie tego typu przedsięwzięć. Oczywiście w tej kwestii pojawiają się też pewne utrudnienia, związane z koniecznością pobytu w domu i niemożnością korzystania z siłowni i pomocy trenera. Sposób dbania o formę w pojedynkę jest trudniejszy i z pewnością wymaga więcej od nas samych, ale przecież „dla chcącego, nic trudnego”, więc nie można dłużej szukać wymówki, tylko czas zabrać się do ćwiczeń. Urządź sobie domowy fitness, bądź siłownię z zastosowaniem domowych sprzętów, jeśli chcesz dowiedzieć się od czego zacząć wystarczy poszperać w internecie, a znajdziesz naprawdę dużo ciekawych porad, filmików itp. 

 

Zadbaj o siebie, to czas dla Ciebie

Czas kwarantanny możemy także przeznaczyć dosłownie dla siebie, zadbać o swój organizm i urodę zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Okres ten jest w pewnym sensie urlopem od życia, a więc pozwala na chwilę uciec od codziennej pogoni, co już samo w sobie powinno pozytywnie wpłynąć na naszą psychikę. Ważne jest jednak, to aby nadmiernie się nie przejmować czasem, który z pozoru może kojarzyć się z wegetacją, ponieważ z takim nastawieniem nic nie wskóramy, a jedynie pogorszymy sytuację. Poświęćmy wiec ten czas dla odświeżenia umysłu, myśli, ucieczkę od pędzącego świata. Pozwólmy sobie na chwilę relaksu na którą dotąd nie mieliśmy czasu.

 

Z kolei jeśli chcemy zadbać o wygląd fizyczny, a co za tym idzie również lepiej poczuć się we własnym ciele, możemy urządzić sobie domowe spa. Co prawda nie będzie to wypoczynek z prawdziwego zdarzenia, bo jednak większość rzeczy będziemy musieli przygotować sami, ale na pewno pomoże nam to w odprężeniu i relaksie oraz przy okazji poprawi nasz wygląd. Jak widać rozwiązanie to ma sporo plusów, więc gdy mamy teraz więcej czasu na rzeczy, na które na co dzień nie mogliśmy sobie pozwolić, warto poświęcić trochę tych chwil tylko dla siebie i poczuć się dzięki temu lepiej, bo przecież dbanie o wygląd nie poprawia tylko wyglądu, ale też samopoczucie, które i tak ma się teraz kiepsko.

 

Kwarantanna we współczesnym świecie choć brzmi przerażająco, wcale nie musi być taka straszna. Dzięki ciągłemu połączeniu z internetem jesteśmy w ciągłym kontakcie z resztą świata, a wiec wcale nie jesteśmy tak odosobnieni jak mogłoby się wydawać. Warto też pamiętać, że to w głównej mierze od nas samych zależy czy okres kwarantanny będzie czasem straconym, czy wręcz przeciwnie zaowocuje w mnóstwo nowych przedsięwzięć, osiągnięć i umiejętności. Najważniejsza jest zasada, aby się nie załamywać tylko mądrze wykorzystać ten okres.

Autor: 
Natalia Wasiak
Polub Plportal.pl:

Reklama