Najstarszy na świecie golden retriever skończył 20 lat!

Reklama

ndz., 07/12/2020 - 15:23 -- admintv

Według doniesień prasowych, Augie jest najstarszą żyjącą suczką tej rasy. Na co dzień żyje w Stanach Zjednoczonych w stanie Tennessee, a swoje okrągłe urodziny obchodziła 20. kwietnia.

August, bo tak brzmi jej pełne imię, została adoptowana z Fundacji ratującej Golden Retrievery w Południowej Nevadzie gdy miała 14 lat. Suczka, po dwukrotnej adopcji, odnalazła wreszcie dom, a jej obecna właścicielka, Jennifer Hetterscheidt, zdradziła że pomimo porannych problemów z utrzymaniem równowagi, ​​Augie jest w zaskakująco dobrej formie, a codzienne spacery po podwórku są jej ulubionym rytuałem.

 

Większość psów żyje od 8 do 15 lat, ale istnieją przypadki- zazwyczaj dotyczą one mniejszych ras, gdy psy żyją ponad 20 lat. Do tej pory, najstarszym znanym psem jest australijski pies pasterski o imieniu Bluey, który został uśpiony w wieku 29 lat (14. listopada 1939 r.) i został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Przeciętny golden retriever osiąga wiek 10-12 lat, choć istnieją przypadki 17, 18 lub 19-letnich przedstawicieli tej rasy.

 

Trey Ideker, profesor genetyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego przyznał, że nie poznaliśmy dokładnego powodu, dlaczego psy żyją znaczniej krócej od ludzi. Z drugiej strony, osiągnięcie niewątpliwie imponującego wieku przez August wcale nie jest dla niego zaskakujące. Na długość życia zarówno psów wpływa wiele czynników zewnętrznych, przede wszystkim jakość ich życia- a ta od wielu lat ulega poprawie.

 

Udomowione zwierzęta zwykle żyją dłużej niż dzikie, ponieważ nie są narażone na niebezpieczeństwa takie jak m.in. drapieżniki, występujące w ich środowisku naturalnym  Co więcej, zwierzaki te są najczęściej leczone z powodu różnych chorób, które mogłyby skrócić ich życie. Długość życia zwierząt wciąż owiana jest tajemnicą: dlaczego rekiny mogą żyć setki lat, podczas gdy ludzie rzadko przekraczają setne urodziny, a życie myszy wynosi ok. dwóch lat?

 

Niektórzy badacze sugerują, że im większe zwierzę, tym niższe jest jego tempo metabolizmu. Innymi słowy, im niższe tempo energii zużywanej przez ciało, tym dłuższe życie. Jest to idea zakładająca, że ​​zwierzętom o szybszym tempie metabolizmu zabraknie „paliwa” do działania znaczniej wcześniej niż ich wolniejszym odpowiednikom.

Hipoteza ta nie zawsze jednak się sprawdza. Za przykład mogą posłużyć papugi o stosunkowo niewielkim wzroście, które pomimo szybkiego tempa metabolizmu, mogą żyć nawet 80 lat. W ślady papug mogą iść także psy, wśród których mniejsze osobniki żyją dłużej niż większe rasy.

Klucz do rozwiązania tej zagadki może być ukryty w psim (i ludzkim) DNA. Naturalnie zachodzący w naszych organizmach proces, zwany metylacją DNA (lub przyłączeniem grupy trzech atomów wodoru i jednego węgla do cząsteczki DNA), może służyć jako oznaka starzenia się. Zaobserwowano, że tempo metylacji DNA wzrasta wraz z wiekiem, naukowcy używają więc tych „epigenetycznych zegarów” do rozpoznania wieku danej osoby.

 

Na początku wydawało się, że „zegary” nie działają w ten sam sposób wśród różnych gatunków. Jak powiedział Ideker, okazało się jednak, że badacze źle je odczytywali. Idekerowi wraz ze swoim zespołem naukowców udało się znaleźć zestaw podobnych „zegarów” wśród psów, ludzi i myszy, dzięki którym byli w stanie porównać gatunki. Wyniki swoich badań opublikowali 19. listopada 2019 r. na łamach czasopisma „BioRxiv”.

 

Pozostaje jednak pytanie: czy metylacja jest przyczyną, a może skutkiem starzenia się? Na razie to tylko spekulacje, lecz jeśli kiedyś uda nam się dowiedzieć, dlaczego metylacja zachodzi - i dlaczego u niektórych zwierząt proces ten przebiega szybciej niż u innych - być może umożliwi to ludziom kontrolowanie lub nawet spowalnianie  procesu starzenia się.

Według CNN właściciele Augie- Jennifer i Steve Hetterscheidt zaprosili 100 gości na imprezę urodzinową  suczki, która ostatecznie z powodu pandemii musiała zostać odwołana. Jennifer przyznała jednak, że Augie świętowała wśród dekoracji, ciasta marchewkowego i wszystkich jej pozostałych ulubionych potraw, w tym jagód, chleba i makaronu.

Autor: 
Laura Antkiewicz
Źródło: 

livescience.com

Polub Plportal.pl:

Reklama