Znaczenie kolorów

Reklama

śr., 08/05/2020 - 09:02 -- AleksandraJ

W psychologii istnieje teoria, zgodnie z którą nawet kolory mają znaczenie i mogą stać się przydatne w życiu codziennym.

Znaczenie kolorów na poziomie psychologicznym jest ściśle związane z emocjami i  doświadczeniami osobistymi oraz tymi z przeszłości. To język, który próbuje wywołać w nas doznania określonego typu. Psychologia koloru jest wykorzystywana na poziomie neuromarketingu do tworzenia środowiska, reklamy i kultury, które mogą wpływać na nasze emocje.

Ale poza marketingiem kolory w psychologii zawsze miały silną wartość symboliczną, która częściowo zależy od bezpośrednich odczuć psychicznych, a także od naszego doświadczenia i charakteru. Przyjrzyjmy się bliżej wszystkim tym punktom.

Psychologia kolorów: barwy emocji

Psychologia kolorów powstała, ponieważ kolory mogą stymulować ludzki umysł, wywołując określone emocje. Każdy kolor ma swoje znaczenie i jest ściśle powiązany z częścią mózgu, która determinuje określone uczucia lub nastroje.

Dzieje się tak, ponieważ w naturze kolor sam w sobie tak naprawdę nie istnieje, ale ludzie są w stanie go dostrzec, ponieważ oko pochłania ze światła promieniowanie elektromagnetyczne, które siatkówka, zgodnie z długością fali i intensywnością tego bodźca, przepuszcza i  wysyła do mózgu, który nadaje mu określony kolor.

Psychologia kolorów jest stosowana zarówno jako terapia określonych zaburzeń, ponieważ każdy kolor tworzy inny bodziec w mózgu (w tym przypadku mówi się o chromoterapii), jak i do niektórych testów osobowości, w tym dla testów używanych w rekrutacji pracowniczej.

Na przykład test kolorystyczny Luschera to test, który został opracowany w 1947 roku przez szwajcarskiego psychologa Maxa Luschera i który pozwala analizować nastrój osoby poprzez wybrany przez nią kolor. Ten test jest bardzo przydatny do głębszego badania osobowości dorosłych, ale także i przede wszystkim do analizy dzieci, które nie są obeznane z pisaniem czy rysowaniem, ponieważ pozwala przestudiować bazgroły na podstawie dobranych kolorów. Barwy są w rzeczywistości środkiem komunikacji: mózg postrzega je oczami, a długość fal ma tendencję do stymulowania części limbicznej mózgu odpowiedzialnej za emocje. Z tego powodu, gdy mówimy o psychologii kolorów, mówimy głównie o emocjach.

Chromoterapia i chromologia

O chromoterapii wspomnieliśmy w akapicie wyżej: na poziomie naukowym chromoterapia jest zalecana jako narzędzie do leczenia różnych chorób, biorąc pod uwagę wpływ, jaki kolory mają na nasz mózg. Dzięki niedawnym osiągnięciom fizyki kwantowej, szczególnie w dziedzinie promieniowania i energii elektromagnetycznej, terapia ta mogłaby znaleźć nowe ujścia i zastosowania do wykorzystania kolorów jako formy leczenia.

W psychologii mówi się także o chromologii wtedy, gdy chcemy wskazać na analizę koloru i jego wpływ na różne obszary mózgu.

Symbolika i znaczenie kolorów

Wychodząc od badań kilku psychologów, w tym Evy Heller i Luschera, którzy dogłębnie przestudiowali tę dziedzinę, prześledzimy znaczenie i symbolikę różnych kolorów. Badania te wykazały między innymi, że najbardziej cenionym kolorem jest niebieski.

 

Przypomnimy tylko, jakie są kolory podstawowe, drugorzędne i neutralne, aby zrozumieć także różne wpływy podyktowane ich nakładaniem się.

 • Kolory podstawowe: niebieski, żółto-czerwony.
 • Kolory drugorzędne: pomarańczowy (żółty z czerwonym), fioletowo-liliowy (niebieski z czerwonym), zielony (żółty z niebieskim)
 • Neutralne: czarno-białe
 • Uzupełniające: kolory, które w połączeniu z kolorem podstawowym tworzą światło białe: pomarańczowy dla niebieskiego, fioletowy dla żółtego, zielony dla czerwonego.

Zobaczmy, jak symbolika kolorów w połączeniu z psychologią kolorów może wyjaśnić naszą osobowość, poczynając od bodźców fal elektromagnetycznych, które naszymi oczami stymulują różne obszary mózgu.

Niebieski

Niebieski to kolor, który najbardziej reprezentuje spokój i ciszę, jest wykorzystywany w ekonomii, ponieważ nie jest inwazyjny i prowadzi do produktywności. Mimo że jest barwą zimną, na poziomie psychologicznym jest kojarzony z duchowością i wrażliwością. Istnieje 111 odcieni niebieskiego i każdy z nich jest w stanie w różnym stopniu wywołać uczucie spokoju, harmonii i wierności.

W szczególności:

 • ciemnoniebieski zapewnia spokój i wyciszenie zarówno pod względem fizycznych, jak i psychicznym.
 • Niebieski to także kolor relacji: to kolor lojalności, który oznacza stabilny związek, wolny od napięć i charakteryzujący się głębokimi uczuciami.
 • Niebieski sprzyja medytacji i przepływowi energii.

Dlatego psychologiczne znaczenie koloru niebieskiego opiera się na spokoju i stabilności.

Czerwony

Czerwony to kolor energii, siły oraz aktywności nerwowej i życiowej.

Jest to kolor namiętności i namiętności we wszystkich formach: dotyczy nie tylko pożądania  miłosnego, ale także ekonomicznego i sukcesu. To impuls do działania w kierunku rewolucyjnej zmiany.

Czerwony ma również tendencję do identyfikowania teraźniejszości na poziomie czasowym, jest charakterystyczny dla osoby, która żyje tu i teraz.

Czerwony oznacza również:

 1. Przepływ krwi: w tym sensie reprezentuje witalność i silny temperament
 2. Jest to kolor namiętności i może nawet zmienić się w kolor agresywny
 3. W marketingu służy do przyciągnięcia uwagi, zakomunikowania poczucia nagłości lub niebezpieczeństwa albo rozbudzenia impulsywności.

Żółty

Żółty jest kolorem jasnym i sugestywnym, a w gamie kolorów podstawowych przywodzi na myśl lekkość. Wskazuje na otwartą, zrelaksowaną i silną osobowość: jest kolorem słońca, lata, chwilowego szczęścia.

Osoba lubiąca żółty to wir energii, choć nie tak ciągły, jak ktoś, kto woli czerwony. W rzeczywistości żółty jest, na poziomie czasowym, kolorem, który reprezentuje przyszłość: oczekiwanie na coś lub większe szczęście albo rozwiązanie wewnętrznego konfliktu.

Psychologiczne znaczenie koloru żółtego to zmiana, czasami także nawet powierzchowna: osoba preferująca żółty nigdy nie odpoczywa, ale zawsze prze po nowe ambicje.

Inne znaczenia żółtego:

 • w marketingu jest używany do identyfikacji optymizmu i młodości, ale jest to kolor, który na dłuższą metę może powodować ciężkośćh
 • Jest to kolor ambiwalentny, bo z jednej strony ma skłonność do negatywnych wrażeń, z drugiej do optymizmu

Fioletowy lub liliowy

Fioletowy czy liliowy tworzy się z połączenia czerwieni i błękitu i w pewien sposób dąży do zjednoczenia spokoju i uległości błękitu z impulsywnością czerwieni, tworząc fuzję i identyfikowanie się podmiotu z przedmiotem. To kolor magii: połączenie tych dwóch barw tworzy intuicyjną i fantastyczną siłę, która może skłonić osobę do myślenia, że ​​jego życzenia mogą zostać spełnione.

W rzeczywistości dorośli wybierają zazwyczaj kolory podstawowe, natomiast wybór tego koloru przez najmłodszych oznacza jeszcze wiarę w to, że świat jest magiczny i że wszystko jest możliwe. Jeśli będąc dorosłym nadal preferuje się ten kolor może to wskazywać na obecność nierozwiązanej traumy z dzieciństwa lub niedojrzałość i niezdolność do wzięcia odpowiedzialności.

Inne znaczenia liliowego:

 • Liliowy kojarzy się z jednej strony z fantazją i magią, z drugiej z niejednoznaczną mocą
 • To kolor kojarzony ze światem kobiecości, intuicyjny, magiczny i duchowy (to bardzo częsty powód, dla którego jest używany w reklamach kosmetyków i makijażu)
 • Jest to kolor, który może stanowić źródło inspiracji, ale i ambiwalencji, właśnie dzięki tym bodźce siły i spokoju zawarte w jego połączeniu.

Zielony

Kolor zielony na płaszczyźnie psychologicznej to odporność na zmiany, a na płaszczyźnie fizjologicznej elastyczne napięcie.

Osoba lubiąca zieleń jest osobą dumną i zrównoważoną, która jest w stanie tworzyć barierę dla bodźców zewnętrznych, tak aby je kontrolować i kierować nimi.

W tym sensie zieleń poszukuje lepszych warunków życia zarówno pod względem zdrowotnym, jak i praktycznym. Co więcej, osoby, które preferują ten kolor, mają zwykle jasne i zdecydowane opinie, stawiając zazwyczaj siebie na piedestale.

Znaczenie koloru zielonego jest utożsamiane:

 • ze zdrowiem i przyrodą.
 • To kolor odrodzenia.
 • To barwa przydatna dla osób zmagających się z lękiem i depresją, ponieważ działa bardzo relaksująco.

Pomarańczowy

Pomarańczowy łączy w sobie dwa energetyczne kolory: żółty i czerwony.

Jest to kolor wewnętrznego spokoju i przemiany i jest często wykorzystywany przez buddyzm. W marketingu używa się go, aby skłonić do zakupów, szczególnie w najbardziej subtelnych niuansach, ponieważ w przeciwnym razie może być zbyt natarczywy.

Biały

Znaczenie białego koloru wiąże się z początkiem czegoś: pustą stroną, na której można zacząć pisać nową historię. Symbolizuje również czystość i niewinność, a w otoczeniu powoduje uczucie spokoju, uzdrowienia i wyciszenia.

Czarny

Czarny reprezentuje koniec: jest zaprzeczeniem koloru. W tym sensie może przedstawiać śmierć, stratę, ale jednocześnie jest klasycznym, formalnym kolorem elegancji. Jest to silna i autorytarna barwa, która zawsze miała negatywne i złe konotacje w związku z jego fizyczną charakterystyką pochłaniania 100% światła i zatrzymywania go.

Szary

Szary to odcień neutralny: jest  pozbawiony bodźców i skłonności psychologicznych. W tym sensie ci, którzy wybierają ten kolor, zwykle nie pragną kompromisów, odpowiedzialności ani zaangażowania.

Z psychologicznego punktu widzenia szary kolor jest barwą uzasadnionego bezruchu , bez faktycznego wzięcia udziału w jakimkolwiek  wydarzeniu lub wpływie zewnętrznym.

Psychologia kolorów w marketingu, sztuce i polityce

Psychologia kolorów ma także zastosowanie w marketingu, w szczególności w tej gałęzi nazywanej neuromarketingiem, w której poznawcze aspekty konsumenta są badane, aby zrozumieć, jak wpływać na postawę zakupową. Szczególnie w psychologii koloru bada się, jak różne bodźce chromatyczne mogą wpływać na decyzję o zakupie (oczywiście wraz z innymi czynnikami).

Ten rodzaj nauki albowiem, znajduje również zastosowanie w sztuce czy polityce.

W polityce mówimy o tak zwanym Pantone Politics wtedy, gdy politycy używają określonych kolorów, aby wpłynąć na wyborców lub opinię publiczną podczas wydarzeń, w których uczestniczą. Na przykład, gdyby mieli rozpogodzić nastroje, prawdopodobnie użyliby niebieskiego, tymczasem w przypadku potrzeby podkreślenia swojego autorytetu mogliby użyć koloru czerwonego.

Mowa tu także o każdej sztuce wizualnej, od malarstwa po kino, w której artyści tacy jak Van Gogh używali wyraźnych odcieni kolorystycznych do wyrażania emocji lub reżyser Davida Lynch, który stosuje podkreślenie koloru lub kontrast między barwami, aby uzewnętrznić świat emocji i przeciwstawić świat oniryczny lub surrealistyczny ze światem rzeczywistym.

Również na poziomie osobistym ważne jest, by rozumieć, jakie skojarzenia kryją się między różnymi kolorami, aby nie narazić się na ryzyko wywołania złych emocji u naszego rozmówcy. Pomyślcie na przykład o rozmowie kwalifikacyjnej: kolor, w jaki jest się ubranym, może wpłynąć na to, co chcecie przekazać pracodawcy (i odwrotnie).

Dlatego dobrym punktem wyjścia mogłoby być ubranie koloru, który przemawia do nas lub przekazuje coś, co jest zgodne z pracą, którą będziemy wykonywać.

 

Świadoma kolorystyka

Istnieją techniki relaksacyjne związane z barwami i mandalami. Sztuka ogólnie rzecz biorąc jest formą ekspresji, ale mandale w szczególności korzystają z relaksujących właściwości kolorów i malowania, aby zmniejszyć stres i uspokoić się. Ta praktyka może być również przydatna w łagodzeniu objawów niektórych chorób psychicznych lub dolegliwości, takich jak depresja, lęk czy zaburzenia pourazowe. Mandale to symbole buddyjskie i hinduskie, które zwykle zawierają geometryczne kształty reprezentujące wszechświat.

Autor: 
tłum.Magda Stankiewicz
Polub Plportal.pl:

Reklama