Jak zacząć uprawiać sport i nie rzucić go po tygodniu?

Reklama

śr., 08/05/2020 - 17:17 -- AleksandraJ

Nie musisz przywiązywać nadmiernej uwagi treningom – najważniejsze to uczynić z nich codzienną i przyjemną rutynę.

Wszyscy wiedzą, że jest to ważne i przynosi korzyści, ale niewielu robi to regularnie. Pewnego razu wypytywałam swoich znajomych i okazało się, że 80% uprawia sport tylko od czasu do czasu: a to trzeba schudnąć do urodzin, lato za pasem, karnet na siłowni czy po prostu ktoś zobaczył zdjęcie pięknej dziewczyny na Instagramie i pozazdrościł. Ale to wszystko jest tymczasowe - potrenowaliśmy tydzień i zapał minął. Delegacja, problemy czy po prostu lenistwo - motywacja znika w mgnieniu oka. Wszyscy chcą szybkiego rezultatu. Przy pierwszych potknięciach i niepowodzeniu często się poddają.

 

„Sport nie jest dla mnie! Staram się i staram, wszystko na marne. Chyba bym coś zjadł” Czy to znajome? Sprawdź, czy nie potrzebujez odrobiny ruchu.

Wraz z rozwojem technologii mniej się ruszamy i więcej pracujemy głową. Jeżeli nie wykorzystujemy danej partii w naszym ciele, na przykład mięśni, to one słabną i zanikają. To prowadzi do sztywności stawów, ucisku naczyń i nerwów, zaburzenia odżywiania komórek, zastoju płynów i, w skrócie, powstania cellulitu, nadwagi, utraty prawidłowej postawy ciała, bólów, chorób, niezadowolenia sobą i swoim życiem. „Używajcie albo stracicie” — jak mówił Hipokrates już w V wieku p.n.e.

Dla mnie uprawianie sportu to „tabletka”, która pomaga mojemu organizmowi pozostać w formie, nie chorować i być gotowym do jakichkolwiek okoliczności życiowych. Przy czym ważne jest, by rozumieć, że ze sportem bywa różnie. Jeżeli przez pół roku niczego nie robiliście, a przez kilka tygodni do urlopu postanowiliście natychmiastowo schudnąć i od razu zaczęliście intensywnie trenować, to szybciej zniszczy wasze zdrowie, niż pomoże wam poprawić kondycję. Treningi powinno się stopniowo wdrażać w swój styl życia. Są one konieczne, ale nie powinny być zabójcze i od razu obejmować ani komplikowanych ćwiczeń na mięśnie brzucha po 100 powtórzeń, ani biegów na 10 km.

Dwa rodzaje ćwiczeń

Pierwszy to ćwiczenia na każdy dzień dla utrzymania zdrowia i aktywności. Można do nich zaliczyć codzienną lekką, poranną rozgrzewkę, 3-5 ćwiczeń na główne grupy mięśniowe (przysiady, pompki, brzuszki, deska — wszystko po 15- 20 razy wolnym tempem), a także rozciąganie albo zestaw ćwiczeń. Plus podczas tego dnia minimum 8 tysięcy kroków.

Drugi rodzaj obciążeń polega na rzeźbieniu ciała. Te treningi kładą nacisk na stworzenie kondycji i zewnętrzne piękno. Raz w tygodniu sala na siłowni albo trening w domu z hantlami, gumą lub interwały. Poleca się także zrobić jogę lub ćwiczenia cardio.

Takie treningi są jak utrzymywanie porządku w mieszkaniu. Robicie generalne porządki raz lub dwa razy na tydzień, a potem po prostu każdego dnia utrzymujecie czystość.  Za regularnymi treningami przemawia jeszcze jedna przyczyna- wpływ ćwiczeń siłowych na stan psychoemocjonalny. Treningi dają wewnętrzny spokój, rozwijają odporność na stres i pewność siebie. Aktywność fizyczna wzmacnia system nerwowy i poprawia sen. Jeżeli macie ciężką pracę, dużo czasu spędzacie przed komputerem, rozwiązujecie trudne zadania, a nocą zamiast szybkiego i mocnego snu, nie możecie zasnąć i rozmyślacie o wszystkim - pomogą wam ćwiczenia.

Uprawiajcie sport wieczorami, dwie-trzy godziny przed snem. Idealne będą treningi siłowe albo dynamiczna joga. Tylko przy ćwiczeniach, w których mięśnie naprężają się maksymalnie, można odciążyć głowę. A po aktywnym obciążeniu fizycznym nastaje faza odprężenia i odnowy. Na koniec iepła wanna lub prysznic, po których z pewnością spokojnie zaśniecie.

 

Znajdując na sport 15-20 minut dziennie, robimy wielki wkład w swoje zdrowie i samopoczucie. Postarajcie się zmienić swoje nastawienie do trenowania, nie uważajcie ich za ciężki obowiązek albo marnowanie czasu. Pokochajcie przyjemne zmęczenie po wysiłku, rozkoszujcie się swoim ciałem, chwalcie się za malutkie i duże zwycięstwa oraz osiągnięcia celów. Przy czym nie chodzi o cyfry, ale o jakość: Stałem się sprawniejszym, moje ciało jest rozluźnione, nie łapię zadyszki z każdym kolejnym krokiem, chodzę z wyprostowanym kręgosłupem, a nie zgarbiony i ze stałym bólem. Najważniejsze to zrobić z treningów codzienną i przyjemną rutynę - wtedy każdy dzień stanie się lepszym.

Autor: 
Tłumaczenie: Milena Baran
Polub Plportal.pl:

Reklama