Siedem prostych sposobów na naukę języka obcego

Reklama

wt., 08/11/2020 - 10:48 -- AleksandraJ

Macie w swoich postanowieniach naukę języka obcego, ale nijak nie możecie znaleźć czasu na uczestnictwo w kursach językowych? To właśnie dla was zebraliśmy siedem najbardziej skutecznych sposobów na naukę języka obcego w dowolnym dla was czasie i miejscu. Te sposoby nie wymagają od was dodatkowych kosztów finansowych czy długich przygotowań. Do ich realizacji potrzebujecie jedynie własnej chęci.

Czytajcie książki w oryginale

Książka artystyczna napisana w języku obcym pomaga poszerzyć zasób słownictwa oraz jak najlepiej zrozumieć ducha epoki i myśli autora. Jeżeli nie macie doświadczenia w nauce języków, nie warto od razu brać się za trudne utwory. Wszyscy radzą, by czytanie w języku angielskim rozpocząć np. od książek z serii „Harry Potter” J. K. Rowling. W nich zawarte są proste słowa i ciekawa fabuła. Czytanie pomoże wam zsyntetyzować wiedzę, którą już macie. Będziecie mogli nauczyć się jak poprawnie budować zdania i poznać oryginalne frazy i wyrażenia.

Wysyłajcie e-maile lub rozmawiajcie z przyjaciółmi w języku obcym

Możliwe, że ktoś z waszych kolegów też od dawna chce nauczyć się języka obcego, ale potrzebuje większej ilości treningów. Możecie zorganizować wieczory tematyczne, starać się rozmawiać wspólnie w języku obcym w restauracjach czy podczas spacerów.

Do nauki można także wykorzystać rozmowy online. Metoda komunikacji jest, bowiem ważniejsza niż uczenie się z książek. Dlatego te proste sposoby pomogą wam nauczyć się rozmawiać w języku obcym, nauczyć się tworzyć zdania, a także będziecie mogli udoskonalić pisanie na angielskiej klawiaturze.

Otoczcie się językiem obcym

Zmieńcie w ustawieniach komputera język na taki, którego się uczycie. Starajcie się szukać w Internecie ważnych informacji w języku angielskim. Na początku będzie to trudne i niewygodne. Z czasem nauczycie się odpowiedniego słownictwa, zanurzycie się w potrzebne wam środowisko i zaczniecie rozumieć słowa oraz frazy bez zaglądania do słowników.

Wykorzystajcie naklejki

Zmieńcie w ustawieniach swojego komputera język w celu zapamiętywania rzeczowników. Napiszcie na kartkach nazwy urządzeń domowych i przyklejcie je na sprzęt. Każdego dnia zmieniajcie podpisane rzeczy, żeby zapamiętać jak najwięcej wyrazów. Ta metoda jest idealna dla początkujących, gdy jeszcze nie znacie, jak są drzwi (door) po angielsku czy stół (tisch) po niemiecku. Naklejanie na urządzenia kartek z ich nazwami pomoże wam zapamiętać do 50 słów tygodniowo. Jest tylko jedna istotna wada tej metody- nie pomaga ona w uczeniu się gramatyki i zanadto nie poszerza waszego słownictwa.

Słuchajcie języka obcego w ruchu

Poligloci stwierdzają, że lepiej jest słuchać audiobook’ów, lekcji języka obcego czy powtarzać słowa, gdy spędzamy czas w ruchu na świeżym powietrzu. Dlatego poranny jogging czy droga do pracy to idealny czas, żeby nauczyć się różnych fraz w języku obcym. Według Alexandre'a Arguelles’a zajęcia ze słuchania zmuszają ludzi do siedzenia i nie zapewniają koncentracji na materiale. Uważa on również, że dla studentów, którzy uczyli się języka w ruchu, słuchanie stało się prostsze niż dla tych, którzy uczyli się w klasie.

Oglądajcie filmy w języku oryginalnym

Oglądanie filmów i seriali w języku obcym pomoże wam lepiej zrozumieć język oraz ulepszy umiejętności słuchowe. Możecie rozpocząć od filmów z napisami, by nie opuścić żadnych konkretów. Wybierajcie filmy zgodnie ze swoją wiedzą i doskonalcie ją. Jeżeli uczycie się języka angielskiego, to być może będzie wam pasować nasza lista najlepszych filmów i seriali do nauki.

Prowadźcie dziennik

Prowadzenie dziennika to najlepszy sposób, by nauczyć się nowych słów i zasad budowy zdań w języku obcym. Opisując wszystkie codziennie problemy, sprawy i smutki, utrwalicie w nim wszelką wiedzę i dzięki temu, wykorzystacie język obcy dla własnych potrzeb.

Ważne jest, by pamiętać, że jakikolwiek plan ma sukces tylko wtedy, gdy nad nim regularnie pracujecie. Dlatego, jeśli raz w miesiącu oglądacie zagraniczny film lub prowadzicie dziennik tylko przez tydzień, efekt końcowy raczej was nie zadowoli.

Autor: 
Tłumaczenie: Milena Baran
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama