Krokami przeszłości – tradycja picia kawy

Reklama

czw., 08/13/2020 - 10:30 -- MagdalenaL

Kiedy wspomnimy o kawie, jednym z pierwszych skojarzeń, która nam wpadnie do głowy, poza oczywiście aromatem i smakiem, będzie dobre towarzystwo. Kawa od wiek wieków jest wiernym współtowarzyszem o każdej porze dnia. Dzisiaj kawę pijamy w kawiarniach, klubach, restauracjach, w domu… Jednak, jeśli się cofniemy o prawie pięć stuleci w przeszłość, kawę się najpierw pijało w kavanach.

Pijanie kawy w dobrej i luźnej atmosferze również przed kilkoma stuleciami się praktykowało właśnie w kavanach. Ich popularność przyciągnęła wielu pisarzy, urzędników i profesorów. Kavany zachęcały do przebywania w towarzystwie, rozmów o literaturze, a poeci przedstawiali swoje ukochane utwory właśnie przy kawie. Pierwsze kavany otwierane były w Carigradzie jeszcze w XVI wieku. Miały one wtedy inny wygląd. Składały się przykładowo z małych osmolonych pokoików z baristą, który robił kawę. Przy ścianach znajdowały się poduszki, na których siedzieli wielbiciele kawy, w oczekiwaniu na swój ulubiony napój. Barista w tym czasie, na środku pokoju, najpierw parzył kawę, później mielił ziarna, na końcu gotował. Mieloną kawę, o ile się od razu nie przygotowała, pilnowało się w dobrze zamkniętych, blaszanych naczyniach, żeby nie straciła swojego smaku i zapachu. Kavany były w tym czasie synonimem aromatu, który się unosił po okolicznych domach i zapraszał do towarzystwa.

Zagrzeb również posiada swoją tradycję związaną z kavanami. I dzisiaj, wyjście na kawę jest dosłownie rytuałem wielu mieszkańców Zagrzebia. Jednak, jeśli się na chwilę cofniemy, zobaczymy, że dominujące kavany w Zagrzebiu były kawiarniami, namiotami na głównych spędach, w których się pijało kawę już w połowie XVIII wieku. Pierwszy taki namiot postawiony był przy wjeździe do Harmicy. Niedługo po tym, pierwsza kawiarnia w Zagrzebiu otwarta została przy ulicy Demetera, już w 1794 roku. Krótko po tym, śledząc zapach kawy, zaczęły otwierać się i drugie kavany. Urządzaniu wnętrz kavan poświęcało się wiele uwagi, często z pomocą prestiżowych architektów. Sufity często były ozdabiane luksusowymi żyrandolami, goście siadali za marmurowymi stołami, a na krzesłach przeciągniętych aksamitem, goście przy filiżance dobrej kawy wymieniali się nowinkami. Picie kawy w kavanie było swojego rodzaju małym rytuałem. Ważne było widzieć, ale też być widzianym.

W prawdzie rytuałowi picia kawy zawsze się dawało dodatkową wartość. Naprawdę, zapatrzmy się trochę w filiżankę-nasz ulubiony napój jest rzeczywiście potrzebny.

Rodzaje kawy

Po pażeniu zwykle wszystkie kawy wyglądają tak samo. Jednak, czy wiedzieliście, że istnieją w rzeczywistości dziesiątki różnych rodzajów kawy? Kiedy chodzi o waszą codzienną filiżankę kawy, istnieją tak naprawdę tylko dwa rodzaje kawy: arabica i robusta. Są to dwa podstawowe rodzaje kawy, które się uprawia w celach spożywczych. Zgodnie z tym, zależnie od rodzaju kawy, sposobie uprawy, ale i przygotowania, możemy wybrać jedną filiżankę, która nam się najbardziej podoba. Pomiędzy robustą i arabicą jest kilka różnic…

Robusta

W większości robusta uprawiana jest w środkowej i zachodniej Afryce, po tym w częściach południowo-wschodniej Azji, włączając Indonezję, Wietnam oraz Brazylię. Chociaż stanowi to tylko 30% targu światowego, produkcja robusty rośnie. Robusta ma przewagę, ponieważ jest odporną rośliną, łatwo się ją hoduje i pielęgnuje.

Arabica

Rodzaj kawy arabica, która pochodzi z pierwotnych drzew odkrytych w Etiopii. Jest gatunkiem przyjemnej, łagodnej, aromatycznej kawy i stanowi około 70% światowej produkcji kawy. Drzewo kawy arabica potrzebuje więcej pielęgnacji i uwagi niż robusta.

Porównanie 

Arabica to kawa, od której, w przeciwieństwie do robusty, może się oczekiwać łagodniejszego smaku, mniej cierpkiego i gorzkiego, więcej smaku z orzechowych pędów i kwiatów. Robusta to kawa z charakterem cierpkości, ziemistym smakiem i ostrością oraz z dwukrotnie większą zawartością kofeiny. Właśnie z powodu nowych i wyrafinowanych nut, obecnie na rynku możemy znaleźć Franck 100% Arabica kawę.

Franck 100% Arabica powstała z mieszaniny uważnie dobranych ziaren, wyłącznie z sortu arabici. Wyróżnia się bogactwem aromatu, słodyczą i łagodnością, w czasie gdy, dominujący aromat czekolady, przełamany nutami orzechów i migdałów oferuje idealną radość picia. Można ją przygotowywać na kilka sposobów: w dżezwie1, kawiarce, jako kawa z filtra lub przy pomocy metody french press, a szczególnym sposobem mielenia Franck rozwijany i tym osiągnął optymalną proporcję grubych i przyjemnych ziaren, co gwarantuje jednakowo bogaty smak bez względu na sposób przygotowania.

Franck premium „single origin“ kawa Costa Rica to w 100% czysta arabica. Kawa najlepszej jakości, którą wyróżnia pełna i aromatyczna karmelowo-czekoladowa nuta. Franck premium „single origin“ to kawa Gwatemala, również jest w 100% z gatunku arabica. Uprawia się ją w nadmorskich wyżynach między 1500 i 1800 metrów w warunkach idealnych do uprawy najlepszej jakościowo kawy. Bogaty aromat i pełnia smaku tej kawy są rozpoznawalne w każdej filiżance.

Wyjście na kawę naprawdę jest rytuałem większości Chorwatów, każdego dnia i w obojętnie jakiej porze dnia. Większość wielbicieli kawy ma swoje ulubione miejsce, gdzie kocha pić kawę, odbywać spotkania i spotykać się drogimi przyjaciółmi. O kawie prawie zawsze mogliby powiedzieć, że jest za krótko z nami. Kawa to ceniony członek każdego towarzystwa, przyjaciel każdego poranka i współtowarzysz w odpoczynku po pracowitym dniu.

Autor: 
Tłumaczenie: Karolina Dopierała
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama