Dlaczego bliskość fizyczna jest dla nas dobra?

Reklama

pt., 09/18/2020 - 19:47 -- MagdalenaL

Przytulanie uwalnia hormony szczęścia przyczyniając się tym samym do naszego dobrego samopoczucia. Oczywiście w czasach pandemii wszelkie uściski nie są wskazane, jednak nadal powinniśmy dążyć do bliskości fizycznej wewnątrz partnerstwa i rodziny. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: dla zdrowia.

Człowiek potrzebuje kontaktu fizycznego z drugim człowiekiem  - taka już jest nasza natura. Dorosłym to pomaga radzić sobie ze stresem, a niemowlętom rosnąć. Nawet jeśli w dzisiejszych czasach bliskość stała się w pewien sposób zakazana, a czasami po prostu niemożliwa, nadal możemy się nią cieszyć w partnerstwie i rodzinie, czyli w naszym najbliższym otoczeniu.

Dlaczego przytulanie jest zdrowe?

Skóra osoby dorosłej ma powierzchnię do 2m2 – rozłożona, miałaby mniej więcej wielkość drzwi. Jak wiadomo, nasze ciało i psychika są ze sobą ściśle powiązane, a więc dotykanie naszego największego i najbardziej wrażliwego zmysłowo narządu po prostu musi mieć na nas znaczny wpływ. ,,Bez dotyku człowiek marnieje tak, jak marnieje niepodlana roślina. Może nawet zachorować’’ - mówi fizjoterapeuta Ute Repschläger.

Gdy się przytulamy, nasze ciało uwalnia substancje semiochemiczne, zwane potocznie hormonami szczęścia. Oksytocyna na przykład działa uspokajająco, pomaga zwalczyć stres i wzmacnia relacje międzyludzkie. Dopamina natomiast ma działanie poprawiające nastrój.

Liczne badania wykazały, że serca ludzi, którzy są regularnie przutulani, biją spokojniejszym rytmem, wyjaśnia terapeutka. Ludzie mający regularny kontakt fizyczny wykazują także niższy poziom hormonów stresu w organizmie, mają także  niższe ciśnienie krwi.

Dzieci są przytulane często, starsi ludzie rzadziej – dlaczego?

,,Dzieci podświadomie poszukują kontaktu fizycznego w celu samodzielnego radzenia sobie ze stresem‘’- wyjaśnia Martin Grunwald, kierownik laboratorium badań nad haptyką na Uniwersytecie Lipskim. Nasze dzieciństwo jest tym najważniejszym etapem w życiu, jeśli chodzi o bliskość fizyczną. Ma ona kluczowy wpływ na nasz rozwój we wczesnym dzieciństwie, dodaje Rapschläger.

To starszym ludziom najczęściej brakuje bliskości cielesnej. Najczęściej ta bliskość kończy się wraz z końcem życia partnera. ,,Młodym ludziom ciężko to sobie nawet wyobrazić’’  - twierdzi Grunwald.

Liczy się także zaufanie

,,Uspokajające właściwości kontaktu fizycznego mają zdecydowanie większą moc, gdy dotyczą naszych bliskich’’, wyjaśnia Grunwald. Dotyk bliskiej osoby, ten idący w parze z zaufaniem, jest dla nas szczególnie dobry. Również przytulanie zwierzęcia ma na nas kojący wpływ. Nie oznacza to jednak, że uściski od obcych ludzi nie dają żadnego efektu. Obecnie jest to niewskazane ze względu na pandemię, jednak ten tymczasowy kryzys kiedyś przeminie, a bliskość fizyczna zyska na znaczeniu bardziej niż kiedykolwiek.

Przytulamy się zbyt rzadko?

Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Zapotrzebowanie na bliskość fizyczną różni się w zależności od osoby - niektórzy ludzie potrzebują jej w bardzo małych ilościach, a inni wcale. Repschläger radzi jednak, aby bliskości nie unikać: ,,Kontakt fizyczny jest dla nas arcyważny, niezależnie od wieku’’.

Autor: 
Tłum. Joanna Cal
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama