Jak zostać CEO: 8 rad, które doprowadzą cię do stanowiska dyrektora zarządzającego

Reklama

śr., 09/23/2020 - 11:40 -- MagdalenaL

Jesteście ciekawi jak zostać CEO? Żeby wam pomóc, wydzieliliśmy 8 przydatnych porad, które doprowadzą was do upragnionego stanowiska dyrektora zarządzającego.

CEO to osoba, która zajmuje się zarządzaniem i sprawami wykonawczymi w prywatnych lub państwowych organizacjach zajmujących się produkcją i/lub usługami. Jest odpowiedzialna za zatrudnienie, wypełnienie celów organizacji, w której pracuje, zarządzanie pracownikami, procesami i finansami organizacyjnymi. Natomiast, na świecie nadal większą część dyrektorów CEO stanowią mężczyźni.

Jak donosi portal Woman2, tylko sześć procent kobiet znajduje się na stanowisku dyrektora zarządzającego. Dlatego przedstawiamy wam porady, które pomogą wam stać się dyrektorem naczelnym firmy, w której pracujecie.

  1. Przestańcie wykonywać prace, które nie wchodzą w zakres waszych obowiązków

Badania pokazały, że kobiety częściej zgłaszają się do pracy lub wolontariatu, które nie przyczynią się do ich rozwoju lub większej wypłaty. Aby zostać dyrektorem zarządzającym, przestańcie dobrowolnie się zgłaszać lub zgadzać się na obowiązki, które nie doprowadzą was do wyższej pozycji w firmie. Są to prace takie jak planowanie zabaw biurowych lub wykonywania prac, które nie należą do waszych obowiązków służbowych.

  1. Nauczcie się mówić „nie”

Jesteśmy pewni, że w czasie dotychczasowej kariery przynajmniej raz dostaliście radę, że w pracy najszybciej rozwijają się ci, którzy zawsze są gotowi powiedzieć „tak”, kiedy stawia się im jakieś zadanie. Natomiast, może to skutkować zbyt wielkim stresem, mnóstwem obowiązków i zadań, do których nie „dorośliście”. Wiemy, że nie jest tak prosto odrzucić określone zadanie, jeśli chcecie rozwijać się w firmie, ale właśnie to jest czasami potrzebne by móc czynić postępy. Nie pozwólcie byście byli wykorzystywani lub zgłaszani do zadań, których nie umiecie wykonać tylko po to, aby uzyskać „punkt więcej” od współpracowników lub przełożonych.

  1. Słuchajcie rad przełożonych

Przeprowadzone badanie Instytutu Korn Ferry pokazuje, że mentorzy/przełożeni częściej udzielają kobietom porad dotyczących przywództwa, podczas gdy mężczyzn na ogół uczy się tworzenia własnego dochodowego biznesu. Wykorzystajcie każdą radę, którą wam dadzą wasi przełożeni lub mentorzy. Kiedy spotykacie się ze swoim mentorem, nie pozwólcie mu by sam rozplanował harmonogram dzienny, lecz poproście by was nauczył określonych umiejętności, co pomoże wam później zostać dyrektorem zarządzającym.

  1. Przygotujcie listy polecające

Wspomniane badanie Korn Ferry pokazuje również jak mężczyźni są rozpatrywani przez pracodawców na stanowisko dyrektora zarządzającego nierzadko przekazując listy polecające, podczas gdy kobiety robią to dużo rzadziej. Nie bójcie się szukać pisemnego polecenia ludzi, którzy was znają, wiedzą jak dobrze pracujecie oraz szanują waszą pracę. Mogą to być byli pracodawcy, koledzy z pracy a nawet klienci, z którymi świetnie współpracujecie. Celem referencji jest gwarancja wiedzy, osiągnięć i umiejętności osoby, która ubiega się o daną pracę, w tym przypadku o stanowisko dyrektora zarządzającego.

  1. Zastanówcie się nad pozycją w radzie dyrektorów

Nie celujcie tylko w stanowisko dyrektora zarządzającego, lecz spróbujcie zdobyć też posadę w radzie dyrektorów. Według badań potrzeba tylko prawie roku (250 dni), by kobieta została CEO w USA, podczas gdy mężczyzna tylko 100 dni. W odróżnieniu od Ameryki, sytuacja w Europie jest trochę lepsza. Można się domyślać, że jest to spowodowane tym, że zarząd w USA składa się w większości z mężczyzn oraz są z tego powodu powściągliwsi by zatrudniać kobiety jako CEO w firmie. Dlatego, wejście do rady dyrektorówi popieranie kobiet w zarządzie waszej firmy, może wam pomóc w szybszym zdobyciu stanowiska dyrektora zarządzającego.

  1. Wykorzystajcie pomoc, którą macie do dyspozycji

W wystąpieniu dla konferencji TED, Valerie Alexander, CEO firmy technologicznej Goalkeeper, powiedziała, że wielu prawników w jednej z jej firm wykonało pracę, za którą odpowiadały ich asystentki. Czasem wydaje wam się, że lepiej wykonać coś samodzielnie, zamiast pytać i prosić kogoś o pomoc, kto jest za to odpowiedzialny. Natomiast, każde zadanie, które skomplikuje wam pracę lub zabierze czas, który moglibyście poświęcić na coś konkretniejszego, przeszkodzi wam w służbowych obowiązkach. Nigdy nie krępujcie się wykorzystać pomocy, którą macie do dyspozycji.

  1. Szukajcie asystenta, jeśli macie zbyt dużo pracy

Jeśli nie macie asystenta ani innej pomocy, a po prostu jesteście pochłonięci pracą, nie bójcie się jasno powiedzieć szefowi, że macie zbyt wiele zadań. Jego rolą jest powiedzieć, czy w budżecie są pieniądze by zatrudnić kogoś, kto mógłby wam pomóc od czasu do czasu, a waszą rolą jest zgłosić to, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

  1. Zaakceptujcie swoją kobiecość

Ostatnią rzeczą, której potrzebuje wasza firma jest to, byście na stanowisku pracy zachowywały się jak mężczyzna. Nie krępujcie się pokazać swojej kobiecości, zaakceptujcie ją. Zdobyłyście pracę pierwszorzędnie dlatego, że jesteście jedyne w swoim rodzaju i że do miejsca pracy „wnosicie” pomysły, których mężczyzna nigdy by nie wymyślił.

Autor: 
Dijana Šimunić (tłum. Jolanta Gola)
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama