Jaką nazwę będzie nosić ryż marki Uncle Ben’s w przyszłości?

Reklama

pt., 09/25/2020 - 23:15 -- MagdalenaL

Marka Uncle Ben’s postrzega siebie jako amerykańską markę z tradycjami. Logo z czarnoskórym wujkiem zostało ostatnio skrytykowane jako rasistowskie. Firma obiecała poprawę i zaprezentowała teraz nowe logo.

 

Amerykański koncern artykułów spożywczych Mars zmienił nazwę swojej marki ryżu „Uncle Ben’s” na „Ben’s Original”. Firma podzieliła się tą informacją w środę. Poprzednia nazwa znalazła się pod ostrzałem publicznej debaty na temat rasizmu i braku równości. Dlatego też już w czerwcu Mars zapowiedział zmiany.

Znak towarowy produktu, który przedstawia głowę starszego czarnoskórego mężczyzny z siwymi włosami, został usunięty z logo. Określenie „Uncle” i obrazek zostały uznane przez krytyków za służalczą i uwłaczającą symbolikę nawiązującą do czasów niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych.

„Rozumiemy niesprawiedliwości, które wiązały się z nazwą i twarzą poprzedniej marki”, wyjaśniła Fiona Dawson, dyrektor wykonawczy Mars. Zmiany powinny obowiązywać od 2021 roku. Mars to tylko jedna z wielu firm, które znalazły się pod presją w następstwie protestów przeciwko rasizmowi.

Amerykański koncern produktów spożywczych Pepsi ogłosił latem, że nada swojej ponad 130-letniej marce „Aunt Jemima” nowy wygląd. Również tutaj logo i nazwa są kontrowersyjne, stereotypowa czarnoskóra kobieta przedstawiona jako maskotka w stylu przyjaznej służącej.

 

 

 

 

Autor: 
dpa/sos (tłum. Aleksandra Wereska)
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama