WEF: Roboty wygaszą 85 mln miejsc pracy

Reklama

śr., 10/21/2020 - 19:43 -- MagdalenaL

Jak wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), w ciągu najbliższych pięciu lat roboty doprowadzą do utraty 85 mln miejsc pracy w średnich i dużych przedsiębiorstwach. Pandemia koronawirusa przyspieszy nadejście zmian na rynku pracy i powiększy nierówności.

Badanie przeprowadzone w 300 przedsiębiorstwach na całym świecie wykazało, że cztery na pięć z nich przyspieszają plany digitalizacji pracy i stosowania nowych technologii, niwelując w ten sposób wzrost zatrudnienia osiągnięty od czasu kryzysu finansowego 2007-2008.

„COVID-19 tylko przyspiesza nadejście nowej rzeczywistości”, powiedziała dyrektor WEF Saadia Zahidi.

Nowe umiejętności

Jak pokazują badania, aby utrzymać swoje miejsca pracy, ludzie będą musieli w ciągu najbliższych pięciu lat nabyć nowe umiejętności, ponieważ do 2025 roku praca będzie podzielona równo między ludzi i maszyny.

Ocenia się, że tworzenie miejsc pracy zwalnia, a ich wygaszanie przyspiesza, ponieważ firmy na całym świecie coraz częściej wykorzystują do wykonywania swoich zadań technologię zamiast ludzi.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że ​​w niektórych obszarach powstanie 97 mln nowych miejsc pracy i że człowiek utrzyma swoją przewagę komparatywną na poziomie zarządzania i podejmowania decyzji, w dziedzinie zielonej gospodarki i sztucznej inteligencji (AI) ...

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama