Spieszmy się kochać..

Reklama

pt., 10/23/2020 - 21:31 -- MagdalenaL

Nieodłącznie z jesienią nadchodzi Wszystkich Świętych. Wyjątkowy czas dla naszych serc.

Czas

Jest to wyjątkowe święto w naszej wierze. Popadamy w refleksję i wspomnienia o bliskich, których z nami nie ma. Jest to doskonały czas, by się zatrzymać i zastanowić nad przemijaniem ludzkiego życia. Nasz ziemski żywo jest krótki i pełen  niespodzianek. Przejmujemy się wszelakimi rzeczami, a tych małych – najpiękniejszych, nie dostrzegamy.

1 listopada

  Historia Wszystkich Świętych wywodzi się z czci oddawanej męczennikom. Ich wiara i przekonania były tak głębokie, że byli w stanie oddać swoje życie w imię Jezusa. Nie było dla nich ważniejszej wartości niż religia. Dzień ich zgonu był uznawany za dzień ich narodzin dla nieba. Pierwotnie obchodzone było 13 maja. Papież Grzegorz III w 731 r. przeniósł tę uroczystość na 1 listopada, a w ok. 837 r. papież Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Uroczystość ta ma już ponad tysiącletnią tradycję i przypomina nam przede wszystkim tych Świętych, którzy nie mają swoich osobnych wspomnień w roku liturgicznym.

Dzień Zaduszny

 Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych przypada na 2 listopada, powszechnie nazywane Zaduszkami. Jest to święto poświęcone zmarłym, których dusze przebywają w czyśćcu. W 998 roku opat klasztoru benedyktyńskiego – Odylon zapoczątkował tę uroczystość. Miała być ona kontrastem wobec pogańskich obrządków czczących zmarłych, nazywanych dziadami.

Refleksja

 Każde święto ma w sobie piękną tradycję i historię. Obrazuje nam to, jak kształtowały się nasze dzieje na przestrzeni lat. Ludzie oddawali całe serce w te uroczystości. Czy dziś jest tak samo? Pamięć o zmarłych powinniśmy nieść cały rok, a początek listopada powinien być tylko tego zwieńczeniem. W tym roku uroczyste pójście na cmentarz wisi pod znakiem zapytania. Jednak zastanówmy się, czy jest ono nam tak bardzo konieczne? Mamy cały rok, by odwiedzić groby bliskich to, że nie będzie to tego konkretnego dnia, nic nie zmieni. Miłość do bliskich powinniśmy pokazywać bez względu na święto, a modlitwa może brzmieć z każdego miejsca na świecie. Najważniejsze co płynie z naszych serc, a nie to, co widoczne gołym okiem innych. Nieśmy światło nadziei każdego dnia. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie nowy dzień, dlatego spieszmy się doceniać i kochać ludzi.

 

Autor: 
Kinga Krawczyńska
Polub Plportal.pl:

Reklama