Dom modułowy, który rozwija się wraz z Tobą: nowy trend dla domu elastycznego

Reklama

wt., 10/27/2020 - 13:10 -- MagdalenaL

Domy modułowe sprawiają, że mieszkanie jest elastyczne, ponieważ domy w formie kontenera można łatwo rozbudować o dodatkowe elementy w zależności od potrzeb. I to nie wszystko: domy modułowe mogą być nawet transportowane samochodem ciężarowym. To sprawia, że stają się one tanią alternatywą dla posiadania domu? Nieruchomość jest "nieruchoma" w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu i tylko trochę elastyczna? Ci, którzy nadal mają takie zdanie nie słyszeli jeszcze o nowym trendzie domów modułowych: dom rozbudowuje się wraz z rosnącą liczbą dzieci i kurczy ponownie, gdy członkowie rodziny się wyprowadzają.

Czym dokładnie jest dom modułowy?

Dom modułowy jest w zasadzie domem z prefabrykatów, składającym się z pojedynczych jednostek. Są one nazywane "modułami" i mogą być dowolnie łączone ze sobą. Po dostarczeniu należy je tylko złożyć na placu budowy.

Mimo że poszczególne części nie różnią się znacząco od tych w domu z prefabrykatów, to komponenty produkuje się seryjnie w fabryce. Oznacza to, że projekty są stale rozwijane, a w niektórych przypadkach nawet technologie budowlane są zintegrowane już przed instalacją.

Pozwala to na szybki montaż domów w najkrótszym możliwym czasie - w niektórych przypadkach dom modułowy może być zbudowany pod klucz w ciągu zaledwie 24 godzin. Ale czy to może zadziałać i czy szybko wzniesione cztery ściany są odpowiednim domem dla rodziny?

Zalety i wady domu modułowego

Budowa domu modułowego sama w sobie ma wiele zalet, ponieważ jedyne, co na terenie budowy muszą zrobić budowlańcy, to "złożyć moduły w całość". Kompletna prefabrykacja odbywa się w warunkach chronionych klimatycznie, dzięki czemu warunki atmosferyczne nie mają wpływu na konstrukcję, a także na szybkość i jakość.

Mówi się, że domy modułowe są ogólnie wysokiej jakości, ponieważ podstawowa konstrukcja jest wykonywana w fabrykach podlegających stałej kontroli jakości. Domy modułowe mają dodatkową zaletę w postaci cen: mniejsze domy o powierzchni od 50 do 60 metrów kwadratowych są dostępne już od 50.000 euro.

Oczywiście taki mały dom nadaje się tylko dla singli lub par, ale umożliwia zakup nieruchomości większej liczbie osób. Ponadto w tym miejscu pojawia się jeszcze jeden charakterystyczny element koncepcji mieszkania: kiedy rodzina się rozrasta, niegdyś mały dom może po prostu rosnąć wraz z nim i być "uzupełniany" o kolejne moduły.

Dom, który rośnie razem z Tobą

Domy można nie tylko uzupełniać, ale nawet całkowicie przenosić bez żadnych problemów. "Te domy nie mają fundamentów, więc nie są stale związane z gruntem", wyjaśnia Christoph Windscheif z Federalnego Związku Niemieckiego Budownictwa Prefabrykatów.

"A moduły są zaprojektowane w taki sposób, że można je przewozić z miejsca na miejsce na ciężarówce z płaską podłogą", kontynuuje Windscheif. Jednak domów modułowych nie można produkować dowolnie - pozwolenie na budowę jest nadal obowiązkowe.

To, co wywołuje u jednych furorę, podsyca u innych obawy - to właśnie sprawia, że "Czarny Łabędź" marki Tablet jest tak wyjątkowy.

Koncepcja powiększalnej przestrzeni sprawia, że dom modułowy jest niewątpliwie szczególnym miejscem do życia. W końcu Twoje własne cztery ściany mogą być stopniowo dostosowywane do rosnących potrzeb Twojej rodziny: Jeśli potrzebujesz więcej miejsca dla dzieci, dodaj moduł, który możesz zdemontować zaraz po ich wyprowadzce.

To, czy ostatecznie zdecydujesz się na prosty mini dom czy luksusową willę, zależy wyłącznie od Ciebie. Ponieważ wraz z rosnącą liczbą dostawców, rośnie również liczba wariantów modułów. Należy unikać tylko jednego: wybór konstrukcji seryjnej nie powinna prowadzić do nudnych rozwiązań ze standardowego katalogu.

Na jakie wady należy się przygotować

Trend związanym z mieszakniem w domach modułowych ma nie tylko zalety. Konstruktorzy modułów muszą brać pod uwagę wysokie koszty transportu, ponieważ droga z fabryki na plac budowy może być bardzo kosztowna. Istnieje również ryzyko, że mogą wystąpić opóźnienia w dostawie.

Ale o wiele ważniejsze jest to, że dom modułowy również niesie ze sobą ograniczenia. Na przykład nie wszystkie rodzaje konstrukcji są możliwe ze względu na statykę, a izolacja akustyczna jest gorsza niż w domu jednorodzinnym. Kolejną kwestią jest wygląd kontenera, który prawdopodobnie wyróżniałby się z tłumu w bardziej wiejskich obszarach mieszkalnych - choć wygląd z zewnątrz to oczywiście kwestia gustu.

Ostatecznie idea domów modułowych nie jest całkowicie nowa; w Ameryce i Anglii systemy modułowe są już znacznie bardziej rozpowszechnione. Dom modułowy może być prawdziwą alternatywą, szczególnie dla młodych rodzin - początkowa niższa cena zakupu i możliwość późniejszej rozbudowy domu za tym przemawiają.

Autor: 
Von Mirco Stalla Tłum. Katarzyna Kot
Polub Plportal.pl:

Reklama