Właściwości jagody acai

Reklama

pon., 11/23/2020 - 12:17 -- MagdalenaL

Pochodzące z lasów Amazonii jagody acai nie bez powodu trafiły na listę superfoods. Jagody acai zawierają witaminy, minerały, aminokwasy i zdrowe kwasy tłuszczowe. Owoc świetnie wpływa na sylwetkę, chroni przed przedwczesnym starzeniem, a nawet zapobiega nowotworom.

Małe, okrągłe, ciemnofioletowe jagody acai rosną na drzewach palmowych w amazońskich lasach równikowych. Jagody acai przypominają nieco winogrona, ale są od nich mniejsze.

Jagody acai były od setek lat wykorzystywane w tradycyjnej medycynie przez plemiona zamieszkujące Amazonię. Jagód acai używano jako lekarstwa na biegunki, krwotoki, wrzody oraz choroby wywoływane przez pasożyty. W celach leczniczych wykorzystuje się nie tylko owoce, ale również pokruszone pestki oraz korzenie rośliny.

Jagody acai są nazywane „bombami odżywczymi”, ponieważ zawierają witaminy A, witaminy z grupy B, witaminy C, witaminy E. Jagody acai zawierają również minerały takie jak: magnez, wapń, fosfor, potas, cynk , miedź, a także białko, aminokwasy oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Uważa się, że jagoda acai pomaga zachować młodość na dłużej – to zasługa bogactwa przeciwutleniaczy zawartych w tych niepozornych, małych owocach. Antyoksydanty w jagodach acai neutralizują wolne rodniki, które są odpowiedzialne za procesy starzenia. Wolne rodniki wywołują również szereg chorób, w tym nowotwory, dlatego włączenie jagód acai do diety może być skutecznym elementem profilaktyki.

Jagody acai wspomagają pracę serca

Owoce acai są bogate w kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy oraz kwas linolowy. Związki te pomagają obniżyć poziom "złego" cholesterolu (LDL) i podnieść stężenie "dobrego" (HDL) w organizmie. Przyswajanie "złych" tłuszczów hamuje także zawarty w owocach acai błonnik.

Kolejna zaleta jagód Acai to korzystny wpływ na system odpornościowy – co jest możliwe dzięki witaminom, minerałom i aktywnym substancjom roślinnym w ich składzie. A ponieważ zawierają również wapń, pomagają w walce z osteoporozą i wzmacniają kości.

Jagody acai a odchudzanie

Jagody acai, dzięki dużej ilości błonnika (16,9 g w 100 g), przyśpieszają przemianę materii oraz proces trawienia. Dają długotrwałe uczucie sytości, a tym samym pomagają kontrolować i stopniowo ograniczać ilość spożywanych kalorii. Jednak wbrew obiegowej opinii, nie są "lekiem" na otyłość, ponieważ, w przeciwieństwie do innych owoców, są dość kaloryczne (100 g = 80 kalorii). W związku z tym, jedzone w umiarkowanych ilościach, mogą jedynie wspomóc proces odchudzania.

Poprawiają kondycję umysłową

Ludzki mózg składa się w ok. 60% z nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3, a zawarte w pożywieniu kwasy NNKT usprawniają pracę mózgu (czujność, myślenie) pozbawiając go jakichkolwiek zakłóceń.
Poprawiają wzrok

Sok z jagód acai wzmacnia naczynia włosowate zapobiegając uszkodzeniu naczyń krwionośnych siatkówki oka. Dzięki obecności beta-karotenu i witaminy C mają zbawienny wpływ na stan zdrowia oka ludzkiego, a dodatkowo przyczyniają się do spadku ryzyka wystąpienia schorzeń czy powikłań po zwyrodnieniu plamki żółtej.
Jagody Acai – skutki uboczne

Jagody Acai nie wywołują żadnych skutków ubocznych, aczkolwiek spożycie ich w nadmiernej ilości może prowadzić do problemów żołądkowo–jelitowych, jak gazy czy biegunka. W przypadku niektórych osób możliwa jest reakcja alergiczna, objawiającą się wysypką na skórze oraz trudnościami w oddychaniu.

Dostępność zakupu jagód acai

W Polsce owoce acai można kupić jedynie w postaci soku lub tabletek. Owoce acai bardzo szybko tracą swoje lecznicze właściwości, dlatego nie nadają się do eksportu.

Autor: 
Karolina Przewoźniak
Polub Plportal.pl:

Reklama